NavMenu

Beogradski "Ekofungi" proizvodi hranu 21. veka - Predstavnici ZERO fondacije od 17. do 20. novembra u Srbiji

Izvor: Tanjug Sreda, 12.11.2014. 17:36
Komentari
Podeli
Ivanka MilenkovićIvanka Milenković
Projekat beogradske firme "Ekofungi" - nova tehnologije u proizvodnji pečuraka našao se kao jedan od 100 opisanih primera u publikaciji Plave ekonomije ZERI fondacije, koja promoviše primere industrijske proizvodnje koji se mogu započeti brzo i jeftino.

Industrijsku proizvodnju gljive po novoj tehnologiji koja u proizvodnji koristi otpad i smanjuje upotrebu električne energije za čak 90%, "Ekofungi" je pokrenuo u junu 2013. godine. Za ovaj projekat kompanije je dobila i ovogodišnje specijalno proiznanje za inovativnosti "Aurea 2014", koje dodeljuje naš portal.

Reč je o prvom postrojenju ovog tipa u Srbiji i svetu, čiji je tvorac Ivanka Milenković vlasnica sistema "Ekofungi".

Čarls van der Haegen iz ZERI Fondacije, koja okuplja naučnike, kompanije, inovatore koji su posvećeni istraživanju i primeni inovacija u očuvanju i zaštiti životne sredine i iskorišćavanju otpada u proizvodnji hrane i energije, posetiće Beograd od 17. do 19. novembra kako bi se upoznao sa srpskom inovacijom "Hrana 21 veka".

Haegen dolazi u Srbiju u ulozi savetnika kako bi kroz razmenu iskustava i primera dobre prakse u primeni "plave ekonomije" u privredi, pomogao što uspešnijoj realizaciji projekta "Hrana 21 veka".

Inovacija "Hrana 21 veka" sprovodi se u saradnji sa Institututom za Biološka Istraživanja "Siniša Stanković" i Inovacionim Fondom u Beogradu.

ZERI fondacija ima reaalizovanih oko 200 projekata "plave ekonomije" u svetu, od malih do multimilionskih.


"Ekofungi" i ZERI Fondacija imaju višegodišnju saradnju, kroz transfer znanja i edukacije u "plavoj ekonomiji".

"Ekofungi" sa svojom novom tehnologijom iskorišćavanja otpada sačinjenog od recikliranog organskog i neorganskog celuloznog materijala u proizvodnji pečuraka, organizuje seminare i radionice u kojima su učestvovali članovi ZERI fondacije iz više od 30 zemalja širom sveta.

"Plava ekonomija" se zalaže za drugaciji način projektovanja poslovanja koristeći raspoložive resurse u kaskadnim sistemima, u kojima otpad jednog proizvoda postaje sirovina za stvaranje nove vrednosti.

Ona ima za cilj otvaranje novih radnih mesta, izgradnju socijalnog kapitala i povećanje prihoda doprinoseći očuvanju životne sredine, navedeno je u saopštenju.
Firme:
EKOFUNGI EKOFUNGI
Komentari
Vaš komentar

Top priče

29.04.2024.  |  Industrija, Saobraćaj

U Beogradu od 8. maja samo bela taksi vozila - U slučaju da ne sprovedu odluku, taksiste očekuje velika kazna

Taksi vozila u prestonici od 8. maja moraju da budu bele boje, a taksista koji to ne uradi snosiće posledice u vidu kazne od 40.000 dinara. U ovom trenutku, gotovo svi su ispoštovali odluku koja je stupila na snagu 2021. godine. Takođe, veliki broj njih iskoristio je subvencije države, koje su iznosile 8.000 EUR po vozilu, pa je trenutno oko 1.700 automobila starosti između jedne i tri godine. - Od 8. maja svi moraju da budu u beloj boji,

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.