NavMenu

Na postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda u Leskovcu postavljen rezervoar za skladištenje biogasa

Izvor: eKapija Petak, 04.09.2020. 10:39
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: John Kasawa/shutterstock.com)Ilustracija
Projekat "Upravljanje otpadnim vodama na teritoriji grada Leskovca" predstavlja jednu od najznačajnijih investicija u gradu na Veternici. On se sastoji iz tri komponente: izgradnja gradskog kolektora, Linija vode i Linija mulja – potrojenje za prečišćavanje otpadnih voda i izgradnja kanalizacione mreže u 16 naseljenih mesta koje u celosti vrede više od 26 mil EUR, navodi se na sajtu Grada Leskovca.

Postavljen je rezervoar za skladištenje biogasa na postrojenju, a Maja Milošević Milojić, rukovodilac projekta za postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, je pojasnila da ovaj objekat koji je visok 10 metara i ima oblik lopte i zapreminu od 960 m 3 ima važnu ulogu u tehnološkoj obradi otpadnih voda jer se u njemu nakon obrade u digestorima skladišti biogas koji se kasnije, ukoliko ima odgovoarauće karakteristike, koristi za snabdevanje postrojenja električnom i toplotnom energijom. Ona je dodala da je 90% radova na izgradnji postrojenja realizovano.

Budimir Stojiljković koji je zadužen za izgradnju gradskog kolektora je kazao da se i ova investicija privodi kraju.

- Ostalo je da se iskopaju rovovi oko 300 metara i da se položi i zavari 345 metara cevi. Prema ugovoru sa nadležnim ministarstvom, ovaj projekat bi trebalo da bude završen do kraja 2021. i mi ćemo ga ispoštovati. Sledi ispitivanje vodonepropusnosti snimanjem kamere i spajanje sa pravcima iz naselja Ančiki, Bobište i Zelene zone.

Sam tehnološki proces prečišćavanja se odvija na sledeći način: otpadna voda kroz gradski kolektor dolazi do postrojenja i u prvoj fazi – liniji vode – biva mehanički očišćena. Zatim voda ulazi u biološke bazene gde se čisti od bakterija i kao apsolutno biološki čista izlazi u reku Južnu Moravu.

Mulj se zatim ubacuje u digestore u kojima se odvija proces anaerobne digestije mulja kada dolazi do izdvajanja biogasa koji, ukoliko je zadovoljavajućeg kvaliteta, skladišti u rezervoaru koji danas imamo prilike da vidimo. Muljni kolač, proizveden u ovoj fazi, je obezvodnjen za 5-10 % u odnosu na prvu fazu i kao takav se deponuje na regionalnu deponiju u Željkovcu koja je projektovana po svim evropskim standardima.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

29.04.2024.  |  Građevina, Saobraćaj

Raspisan tender za rekonstrukciju vodotornja i gradnju pasarele u okviru Ložionice vredan 12,6 mil EUR

Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu raspisala je tender za projektovanje (izrada PZI i PIO) i izvođenje radova u okviru kompleksa Ložionice. Tender se odnosi na rekonstrukciju vodotornja, izgradnju pasarele i opremanje, a reč je fazama 4 i Faze 5 restauracije kompleks kod Mostarske petlje. Opremanje objekata odnosi se na Vodotoranj, Ložionicu i poslovni Aneks (nabavka i ugradnja audio vizuelne tehnike, nameštaja,

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.