NavMenu

BDP Srbije ove godine pašće od 4,5% do 9,1%?

Izvor: Beta Četvrtak, 30.04.2020. 15:42
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay.com/geralt)Ilustracija
Bruto domaći proizvod (BDP) će ove godine u Srbij pasti od 4,5% do 9,1% zbog štetnih posledica pandemije virusom COVID-19 na privredu, rekao je ekonomsko-finansijski konsultant Dragovan Milićević.

On je agenciji Beta rekao da je srpska ekonomija zapala u dužnički začarani krug, jer se svake godine samo kamate na dugove plaćaju od 800 mil EUR do 1 mlrd EUR, pa se tako "jede" prirast BDP-a.

Srbija je na kraju februara ove godine imala javni dug od 24,36 mlrd EUR, a što je činilo 49,1% BDP-a, a od 2000. godine najmanji je bio 2004. godine kada je iznosio 9,7 mlrd EUR, a najveći 2016. kada je iznosio 24,82 mlrd EUR.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da će pad BDP-a u Srbiji biti od 1% do 1,5% i da će Srbija biti među tri najbolje zemlje u Evropi po najmanjem padu BDP, a "boriće" se da bude i prva.

- Nema šanse da Srbija ima tako mali pad BDP-a - rekao je Milićević.

Dodao je da je BDP u Srbiji prošle godine vredeo oko 44 mlrd EUR, a ove godine mogao bi da padne na oko 40 mlrd EUR.

Za otplatu glavnice javnog duga ove godine, prema njegovim rečima, treba obezbediti oko 3 mlrd EUR, a rebalansom budžeta zbog antikriznih mera, "teških" 5,1 mlrd EUR, predviđen deficit u budžetu je sa 0,5% povećan na 7%, što je oko 3,5 mlrd EUR.

- Srbija je u teškoj situaciji, ali još može da otplaćuje dugove. Biće dramatično ako prestanu da pristižu strane investicije i ako strane kompanije počnu da iznose dobit - rekao je Milićević.

On je ocenio da u sadašnjoj situaciji banke oklevaju da kreditiraju privredu i stanovništvo, jer su niske kamatne stope, a veliki je rizik da će dužnici moći da vrate kredit.

Milićević smatra da obećanje vlasti o prosečnim platama od 900 EUR 2025. godine nema nikakvog izgleda da se ostvari.
Komentari
Vaš komentar

Tema u žiži: Korona i biznis

Vidi sve
Pogledajte i ostale tekstove iz ove Teme u žiži

Top priče

28.04.2024.  |  Industrija

Bečko postojenje za tretman otpadnih voda radi po uzoru na prirodu i samo sebe snabdeva zelenom energijom - U Dunav se ispušta čista voda, kada će Beograd tim putem?

U bečko postrojenje za preradu otpadnih voda oko 6.000 litara stigne svake sekunde, a nakon 20 sati, u Dunav se ispušta čista voda. Ovo postrojenje, najveće je u Austriji i među pet najvećih u Evropskoj uniji, godišnje preradi oko 200 miliona kubnih metara otpadnih voda. Fabrika pokriva površinu od 490.000 m2, što je površina veća od Vatikana, a njome upravlja ebswien, bečka kompanija u gradskom vlasništvu. - Nakon mehaničkog

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.