NavMenu

Biometrija za plaćanje i kontrolu pristupa - Kakve novitete je predstavio Security Expo 2019 u Bugarskoj?

Izvor: eKapija Sreda, 24.04.2019. 16:40
Komentari
Podeli
(Foto: tkemot/shutterstock.com)
Tokom tri dana 26. izdanja međunarodnog sajma Security Expo u bugarskom Inter Expo centru, od 6. do 9. marta, predstavljena su napredna sigurnosna rešenja koja se zasnivaju na korišćenju biometrijskih podataka. Sajam se ponovo pretvorio u platformu za uspostavljanje kontakata, razmenu ideja te predstavljanje novih proizvoda i tehnologija, a istovremeno su se održavali i Nedelja arhitekture i građevine te Sajam vodovodne tehnologije, koji su omogućili uspostavljanje korisnih poslovnih kontakata u sektorima od javnog značaja.

Manifestacije je ukupno posetilo više od 7.200 profesionalaca, piše portal A&S Adria.

Vizuelna komunikacija

Predvodnici u oblasti videonadzora već godinama omogućavaju korišćenje otisaka prstiju i prepoznavanja lica u kontroli pristupa, a ove godine je demonstriran još veći tehnološki napredak: te tehnologije sada omogućavaju vizuelnu komunikaciju između korisnika u kontroli pristupa. Predstavnici Sectrona su otkrili da je još veći deo industrije počeo da koristi takve inovativne tehnologije, a u svom demonstracijskom kamionu i ove godine su predstavili unapređena videonadzorna rešenja i sisteme. Posetioci su mogli da pogledaju i kamere nove generacije za prepoznavanje lica i slika za upotrebu u teško pristupačnim područjima, koje nemaju mrtvih uglova, a imaju bolje videoanalitičke mogućnosti.

Kupci su iz Sectronove prezentacije mogli da saznaju više o novim proizvodima u oblasti vatrodojave, alarmnih sistema, sistema evakuacije i glasovnih notifikacija te brzog suzbijanja požara. Posetioci su takođe mogli da vide premijeru električnog teretnog vozila ALKE, a inovativni modul za gašenje požara koji se može smestiti u njega rešenje je koje već sada preferiraju brojna bugarska šumarska udruženja i agencije. S druge strane, vodeće lokalne kompanije kao što su Andi L i Tekra predstavile su funkcionalne i uspešne videonadzorne sisteme, čime je bugarska javnost saznala više o prednostima rešenja vodećih svetskih proizvođača kao što su Bosch, Hikvision i Sony.

Logiranje putem mobilnog telefona

Nove biometrijske tehnologije nude veću sigurnost i odraz su izuzetnog progresa tog tržišnog segmenta. Ovo se dešava ne samo u oblasti fizičke zaštite i sigurnosti nego i u oblasti računarske sigurnosti. To je postalo jasno tokom druge konferencije "Sigurnost digitalnog plaćanja", koju je Inter Expo centar organizovao 6. marta. Na konferenciji je predstavljen savremen i siguran sistem elektronske identifikacije putem mobilnih telefona, a njegov kreator je profesor Georgi Dimitrov. Sistem omogućava generalnu digitalnu transformaciju, ima podršku za daljinski elektronski potpis, a EC ga je proglasio šampionom u digitalnoj transformaciji.

Ova revolucionarna promena uskoro će biti jedan od proizvoda u ponudi BORICA-e.

- Moći ćemo davplaćamo pomoću prepoznavanja otiska prsta i lica. Biološke karakteristike na taj način postaju lozinke - najavio je direktor u oblasti kartičnog poslovanja i terminala u BORICA-i Radoslav Dimitrov.

Konferenciji je takođe prisustvovao i OneSpan, jedna od vodećih svetskih kompanija u oblasti softverskih rešenja za prevenciju prevara, koja uživa poverenje više od polovine najvećih finansijskih institucija u svetu kao što su HSBC, Deutsche Bank, US Bank, MUFG i Mizuho. Druge inovativne bugarske kompanije takođe su predstavile uspešne sisteme i metode za prevenciju finansijskih zloupotreba.

Plaćanje pomoću skeniranja lica i otiska prsta

Industrija tehnologija za finansijski sektor ubrzano se razvija. Finansijsko-tehnološka kompanija Paysera, koja je svoje postojanje započela kao posrednik u jeftinim transferima između različitih valuta, sada se priprema da postane prava onlajn banka. Samo tokom 2018. korisnici su izvršili uplate ukupne vrednosti više od 276 mil EUR, pri čemu je ta kompanija klijentima ukupno uštedela više od milion evra u taksama i provizijama. Nasuprot mnogim drugim bankama, Paysera koristi sistem višefaktorske identifikacije.

(Foto: Dmitry Kalinovsky/shutterstock.com)
Mobilno plaćanje i dalje je novitet na bugarskom tržištu, ali će njegova popularnost rasti. Učesnici sajma imali su priliku uživo da vide demonstraciju novčane transakcije između dva telefona u samo nekoliko sekundi. Prezentaciju su održali Valeri Valchev i Konstantin Dzhelebov, kreatori inovativnih finansijsko-tehnoloških firmi Payneticsa i Phyrea. Bankovni sistem u Bugarskoj se otvara za nove tehnologije i trebalo bi da svojim klijentima ponudi sigurno i praktično korisničko iskustvo. Međutim, trenutno postoji svega nekoliko banki koje svoje sisteme otvaraju za nove kompanije na ovom tržištu.


- Cilj je da se omogući plaćanje ne pomoću kartice, nego korisnikovog računa nezavisno od toga u kojoj je on banci -komentariše Vladimir Ikonomov, predsedavajući bugarske Asocijacije za certificirane istražitelje prevara, koja je deo međunarodne organizacije ACFE.

Tržišni udeo digitalnih načina plaćanja i korišćenja bankarskih usluga tek treba da poraste budući da na tom polju postoji ozbiljan potencijal.

Izbegnite plaćanje otkupnine u kriptovalutama

Do prevara najčešće dolazi tokom transakcija u stvarnom vremenu. Stručnjaci iz Saveza za računarsku sigurnost i bugarske Asocijacije certificiranih etičkih hakera 7. marta su demonstrirali stvarne hakerske napade. Slabosti sistema leže u uverenju kompanija da se hakerski napadi ne mogu dogoditi njima, kao i u korišćenju iste lozinke. Koje je rešenje za to?

Korišćenje sigurnih aplikacija i nekoliko slojeva prepoznavanja ili, pak, dvofaktorske ili trofaktorske autentifikacije je obavezna stvar. Izuzetno je bitno koristiti usluge kompanija specijalizovanih za upravljanje svim dostupnim podacima i prevenciju pokušaja zloupotreba podataka i novca.

- Sve više kompanija gubi milione zbog zlonamernih kriptovirusa. A ako ne platite otkupninu, gotovo je sigurno da ćete morati da se odreknete svih svojih podataka, upozorava predsedavajući bugarske Asocijacije sertifikovanih etičkih hakera Rostislav Petrov, piše portal A&S Adria.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

28.04.2024.  |  Industrija

Bečko postojenje za tretman otpadnih voda radi po uzoru na prirodu i samo sebe snabdeva zelenom energijom - U Dunav se ispušta čista voda, kada će Beograd tim putem?

U bečko postrojenje za preradu otpadnih voda oko 6.000 litara stigne svake sekunde, a nakon 20 sati, u Dunav se ispušta čista voda. Ovo postrojenje, najveće je u Austriji i među pet najvećih u Evropskoj uniji, godišnje preradi oko 200 miliona kubnih metara otpadnih voda. Fabrika pokriva površinu od 490.000 m2, što je površina veća od Vatikana, a njome upravlja ebswien, bečka kompanija u gradskom vlasništvu. - Nakon mehaničkog

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.