NavMenu

Ciglane s pola gasa kreću u neizvesnu sezonu

Izvor: Dnevnik Utorak, 18.03.2014. 15:59
Komentari
Podeli

Građevinsko-industrijska privredna komora Srbije usvojila je planska dokumenta za oživljavanje građevinskog sektora da bi se ta privredna grana oporavila od kraha u koji je zapala i povukla srpsku privredu napred. Predsednik Skupštine Komore Anđelko Kovačević kaže da ta institucija ima ambicije da u narednim godinama pomogne građevinskoj industriji da se konsoliduje i krene napred, ali je neophodna pomoć države.

Kovačević ocenjuje da građevinarstvo mora da krene prema poziciji koju je imalo u domaćoj privredi i na međunarodnom planu jer u zemlji pokreće više od trideset drugih oblasti, a u svetu je nekada zarađivalo i do dve milijarde dolara godišnje. A danas je, po svim analizama, u nikad težim uslovima: nema dovoljno posla, nema neophodne reference, izmiču im tenderi za složenije poslove, nema domaću banku koja bi ga pratila, nema garantnog fonda...

– Zbog svega toga, Komora će odmah posle izbora kod nadležnih insistirati na tome da i u novoj vladi bude Ministarstvo građevine, a da na njegovom čelu bude stručnjak od znanja i autoriteta, odnosno ličnost koja iza sebe ima značajne rezultate u ovoj branši – kaže Kovačević.

Građevinska industrija Srbije je veoma zabrinuta za svoju budućnost jer njeni dosadašnji predlozi za oporavak i razvoj nisu nailazili na razumevanje vlasti u Srbiji. Tokom prošle godine posebno loši rezultati ostvareni su u oblasti visokogradnje, iako je država subvencionisala stambene kredite i tobože pomagala građevinsku industriju. Ove godine u oblasti stanogradnje očekuje se još teže stanje, ali ciglari veruju da bi se izgradnja mogla intenzivirati u inostranstvu i računaju na povećanje izvoza.

Kako se ovih dana mnogo spominjao novi zakon o izgradnji, očekuje se da će njegovo donošenje pokrenuti građevinarstvo jer bi posle toga dugogodišnje čekanje na građevinsku dozvolu otišlo u zaborav i, kako je obećano, sve bi se završavalo na jednom šalteru za mesec dana. Građevinari se nadaju novim poslovima na osnovu do sada sklopljenih ugovora s kineskim investitorima na izgradnji dela auto-puta na Koridoru 11, zatim parama iz ruskog kredita za modernizaciju železničke infrastrukture, ali i drugim ugovorima.

I do sada je obećavano mnogo novca za domaće projekte, neimari su znali da se od obećanja ne živi, međutim, kažu da danas niko ozbiljan ne može taj sektor "pustiti niz reku" jer je on jedan od glavnih oslonaca privrednog razvoja zemlje.

Rade s pola kapaciteta

Predsednik Grupacije građevinske industrije u Privrednoj komori Srbije Ljubodrag Knežević izjavio je za list "Dnevnik" da većina ciglana nije radila od kraja prošle godine, ciglana "Igma" u Uljmi, čiji je on direktor, krenula je u proizvodnju s pola kapaciteta, a ovih dana peći pale i drugde. Knežević kaže da niko ne sme da gubi nadu i veruje da će u maju zaposliti sve raspoložive kapacitete jer se najavljuje više ozbiljnih građevinskih projekata koji bi mogli zaposliti domaću industriju.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

28.04.2024.  |  Industrija

Bečko postojenje za tretman otpadnih voda radi po uzoru na prirodu i samo sebe snabdeva zelenom energijom - U Dunav se ispušta čista voda, kada će Beograd tim putem?

U bečko postrojenje za preradu otpadnih voda oko 6.000 litara stigne svake sekunde, a nakon 20 sati, u Dunav se ispušta čista voda. Ovo postrojenje, najveće je u Austriji i među pet najvećih u Evropskoj uniji, godišnje preradi oko 200 miliona kubnih metara otpadnih voda. Fabrika pokriva površinu od 490.000 m2, što je površina veća od Vatikana, a njome upravlja ebswien, bečka kompanija u gradskom vlasništvu. - Nakon mehaničkog

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.