NavMenu

Usvojen Plan prilagođavanja na klimatske promene BiH - Do 2030. želi se smanjiti loš uticaj nepogoda na stanovništvo i privredu

Izvor: eKapija Četvrtak, 27.10.2022. 16:36
Komentari
Podeli
(Foto: ponsulak/shutterstock.com)
Savjet ministara BiH usvojio je Plan prilagođavanja na klimatske promjene BiH (NAP), sa Prijedlogom mjera, s ciljem postizanja ciljeva iz Pariskog sporazuma i Agende za održivi razvoj do 2030. godine.

Prethodno su NAP podržale Vlada Republike Srpske i nadležna ministarstva Federacije Bosne i Hercegovine i Brčko Distrikta BiH.

Radi se o sveobuhvatnom dokumentu kojeg su sačinili prevashodno domaći stručnjaci u direktnoj koordinaciji sa nadležnim entitetskim i institucijama Brčko Distrikta BiH, uz podršku Zelenog klimatskog fonda, s ciljem pripreme za adekvatno reagovanje na klimatske promjene, uz bolje razumijevanje svojih ranjivosti i povećavanje otpornosti te daljnju izgradnju kapaciteta za borbu protiv klimatskih promjena.

Plan na 570 stranica sadrži analizu važećeg regulatornog okvira i tehničkih studija, trendove klimatskih promjena, projekcije buduće klime, pregled uticaja klimatskih promjena ro sektorima, te prijedloge kratkoročnih, srednjoročnih i dugoročnih mjera ro najugroženijim sektorima, uključujući poljoprivredu, vodne resurse, biodiverzitet i šumarstvo, ljudsko zdravlje i turizam. Krajnji cilj NAP-a je smanjenje katastrofalnih efekata klimatskih promjena kako na najranjivije sektore tako i na stanovništvo s ciljem zaštite života i zdravlja.


Suše i ekstremne suše, ekstremne poplave i toplotni valovi, uz ekstremno produžavanje broja dana s pojavom grada i olujnih vjetrova obilježili su posljednju deceniju, navodi se u ovom planu i dodaje da su dosadašnja istraživanja klime i klimatskih promjena pokazala da su najveće promjene zabilježene u južnom, sjevernom i sjeverozapadnom dijelu Bosne i Hercegovine.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

28.04.2024.  |  Industrija

Bečko postojenje za tretman otpadnih voda radi po uzoru na prirodu i samo sebe snabdeva zelenom energijom - U Dunav se ispušta čista voda, kada će Beograd tim putem?

U bečko postrojenje za preradu otpadnih voda oko 6.000 litara stigne svake sekunde, a nakon 20 sati, u Dunav se ispušta čista voda. Ovo postrojenje, najveće je u Austriji i među pet najvećih u Evropskoj uniji, godišnje preradi oko 200 miliona kubnih metara otpadnih voda. Fabrika pokriva površinu od 490.000 m2, što je površina veća od Vatikana, a njome upravlja ebswien, bečka kompanija u gradskom vlasništvu. - Nakon mehaničkog

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.