NavMenu

U Temerinu u planu gradnja fabrike vode na izvorištu Staro Đurđevo

Izvor: 021.rs Utorak, 09.08.2022. 14:49
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay / analogicus)Ilustracija
Opština Temerin stavila je na uvid javnosti Urbanistički projekat za izgradnju fabrike vode na izvorištu "Staro Đurđevo".

Javna prezentacija projekta koju je izradio Studio za arhitekturu Urbing traje od danas, 8. avgusta do 15. avgusta.

Kako se navodi u Urbanističkom projektu, predmetno izvorište se nalazi na poljoprivrednom zemljištu, jugoistočno od samog naselja Temerin. Ukupna površina prostora je oko 32 hektara.

Kompleks postrojenja za preradu vode trenutno čini manje postrojenje u kom se dezinfikuje voda i dva bunara. Predviđeno je bušenje još jednog bunara, ali i izgradnja novog postrojenja za preradu vode koje će dobijati vodu iz ukupno osam planiranih i postojećih bunara.

U Urbanističkom projektu se ističe da je lokacija izvorišta Staro Đurđevo po kvalitetu sirove vode, u odnosu na ostala izvorišta, najpovoljnija za snabdevanje cele opštine.

Ipak, utvrđeno je da sirova voda ima povećane koncentracije amonijaka, arsena, ortofosfata i gvožđa. Kako bi se isti uklonili, neophodno je uvođenje šest faza tehnološkog postupka.

Budući da u ovom delu opštine ne postoji infrastrukturna mreža javne kanalizacije, dok ona ne bude izgrađena, predviđeno je da se otpadne vode iz sanitarnih uređaja puštaju u vodonepropusnu septičku jamu.
Za građevinsku parcelu potrebno je obezbediti kolski i pešački prilaz.

Za vodosnabdevanje svih naselja na teritoriji Temerina koriste se podzemne vode. Postoje dva izvora snabdevanja za Temerin - Vašarište i Staro Đurđevo, dok Bački Jarak takođe ima dva izvorišta - jedno se nalazi u samom naselju, a drugo, Livadice se eksploatiše sezonski. Naselje Sirig ima jedno izvorište sa četiri aktivna bunara.
Vašarište je najveći izvor, a sledi Staro Đurđevo.

Izgradnja nove fabrike vode u Temerinu trebalo bi da reši dugogodišnji problem sa kvalitetom vode u ovoj opštini. Još od 2003. u Temerinu je na snazi rešenje kojim se zabranjuje korišćenje vode za piće na teritoriji cele opštine, pre svega zbog prisustva aresena u vodi.


Iako su meštani i pojedini predstavnici opozicije ukazivali na ovo kao veliki problem, iz JKP Temerin su najčešće dolazili odgovori koji umanjuju ozbiljnost situacije. Direktor ovog preduzeća je tako rekao da je ovo "problem brojeva" jer je 1993. godine smanjen dozvoljeni nivo arsena, pa voda koja je nekad bila ispravna, iako je nepromenjenog kvaliteta, tako postaje zabranjena za piće.

Sudeći po nalazima Batuta, voda koja teče iz česmi u ovoj opštini je i mikrobiološki i fizičko-hemijski neispravna. Fizičko-hemijska neispravnost vode ocenjena je kao stopostotna.

Takođe, u Studiji postojećeg stanja vodovoda Temerina objavljenoj pre dve godine, utvrđena koncentracija hlora u uzorku temerinske vode za piće predstavlja opasnost po zdravlje osetljivog dela populacije (deca, trudnice, dojilje i stare osobe).

U studiji se navodi da se voda ne preporučuje za piće bez prečišćavanja.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

26.04.2024.  |  Energija, Finansije

Gubici Elektrodistribucije Srbije u 2023. bili milijardu dinara

Elektroprivreda Srbije (EPS) je prošle godine imala rekrodnu dobit 114,3 milijardi dinara, ali preduzeće koje se bavi distribucijm struje potrošačima, Elektrodistribucija Srbije (EDS) ne može se pohvaliti da je bilo uspešno, piše Danas. Prema finansijskim izveštajima objavljenim na APR-u, Elektrodistribucija je zabeležila gubitak od milijardu dinara ili skoro devet miliona evra. Prethodne, 2022. godine dobit EDS-a je iznosila 250

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.