NavMenu

Na ulicama i privatni tramvaji i trolejbusi?

Izvor: Novosti Subota, 01.12.2018. 13:04
Komentari
Podeli
(Foto: Suzana Obradović)
Prevoz putnika trolejbusima i tramvajima u Beogradu uskoro bi, osim GSP-a, mogli da obavljaju i privatni prevoznici! Pred poslanicima Skupštine Srbije nalazi se Predlog zakona o dopuni Zakona o komunalnim delatnostima, po čijem usvajanju će se omogućiti privatnicima da razvijaju šinske sisteme i prevoze Beograđane.

Naime, Zakon je do sada propisivao da javni linijski prevoz putnika trolejbusima i tramvajima mogu da obavljaju isključivo javna preduzeća koja osnivaju jedinice lokalne samouprave.

- Suština uvođenja privatnog sektora u ove poslove jeste smanjenje fiskalnog pritiska na lokalni budžet, ubrzanje infrastrukturnih ulaganja, poboljšanje usluga - navodi se u obrazloženju koje je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture dalo poslanicima.

Navodi se da se predlaže donošenje ovog zakona po hitnom postupku, jer zatečene probleme treba što pre rešavati, kao i da ne postoje druge mogućnosti za njihovo prevazilaženje.

Korist će, navodno, prvenstveno osetiti javna preduzeća od kojih se očekuje da stalno poboljšavaju kvalitet usluge, a koja za to nemaju dovoljno novca. Na dobitku će biti i privatni sektor koji će imati više mogućnosti za ulaganja i razvoj poslovanja.

Pošto jedino Beograd ima tramvajski i trolejbuski prevoz u Srbiji, pretpostavka je da Grad Beograd želi da privatni sektor radi na širenju šinske mreže, kupovini novih tramvaja i njihovoj eksploataciji.

Kada je u pitanju trolejbuski saobraćaj, najavljeno je da će ova vozila biti izbačena iz upotrebe. Umesto njih, kako je zamenik gradonačelnika Goran Vesić rekao, Grad će kupiti 80 elektro-autobusa.

Karte od 46 do 89 dinara

U materijalu predatom poslanicima navodi se i podatak da je cena vozne karte u Beogradu u gradskom saobraćaju 89 dinara, u Vojvodini 69, u Šumadiji i zapadnoj Srbiji 63, a u južnoj i istočnoj Srbiji 46. U prigradskom saobraćaju, karta u Beogradu je 269 dinara, u Vojvodini 148 dinara, u Šumadiji i zapadnoj Srbiji 111 dinara, a u južnoj i istočnoj Srbiji 117 dinara.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

28.04.2024.  |  Industrija

Bečko postojenje za tretman otpadnih voda radi po uzoru na prirodu i samo sebe snabdeva zelenom energijom - U Dunav se ispušta čista voda, kada će Beograd tim putem?

U bečko postrojenje za preradu otpadnih voda oko 6.000 litara stigne svake sekunde, a nakon 20 sati, u Dunav se ispušta čista voda. Ovo postrojenje, najveće je u Austriji i među pet najvećih u Evropskoj uniji, godišnje preradi oko 200 miliona kubnih metara otpadnih voda. Fabrika pokriva površinu od 490.000 m2, što je površina veća od Vatikana, a njome upravlja ebswien, bečka kompanija u gradskom vlasništvu. - Nakon mehaničkog

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.