NavMenu

Fabrika hartija "Božo Tomić" neće u staro gvožđe - "Umka" pokreće proizvodnju

Izvor: Tanjug Ponedeljak, 14.09.2015. 11:22
Komentari
Podeli
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Čačka Slobodan Jelić rekao je danas "Tanjugu" da preduzeće "Umka" neće čačansku fabriku hartije "Božo Tomić" pretvoriti u staro gvožđe.

- Ponovo će biti pokrenuta proizvodnja, poslovni program, sakupljanje i prerada starog papira i drugih vrsta ambalažnog otpada, kao i izrada ambalaže za vino i konditorske proizvode - kazao je Jelić i dodao da će doći i do zapošljavanja novih radnika.

Fabrika hartije "Božo Tomić" iz Čačka prodata je preduzeću "Umka" kao pravno lice po ponuđenoj ceni od 102 miliona dinara, iako je njena vrednost procenjena na 588 miliona.

Za prodaju je bila neophodna saglasnost Odbora poverilaca jer je kartonka iz Umke ponudila iznos manji od 50% procenjene vrednosti, ali je i jedina uplatila depozit.

Prema rečima zamenika gradonačelnika Čačka, Radenka Lukovića Odbor poverilaca činili su JP "Gradac", ZOIL "Dunav" i predstavnik bivših radnika Fabrike hartije Miloš Tripković.

- JP "Gradac" je dalo saglasnost za prihvatanje ponude preduzeća "Umka", kao i Miloš Tripković i na taj način je dobijena većina za prodaju. U toku ove sedmice očekujemo i odluku ZOIL "Dunav", ali ona neće ništa suštinski promeniti - rekao je Luković Tanjugu.

On je dodao da je ponuda bila zadovoljavajuća i da je razvojni koncept kartonke iz Umke bio presudan, a ne cena, jer predviđa dalji razvoj i zapošljavanje u nekadašnjem čačanskom gigantu.

Prema njegovim rečima stečajni upravnik je prosledio odluku Odbora poverilaca Agenciji za privatizaciju.

Luković je naglasio da je lokalna vlast dobila čvrsta uverenja da će se nastaviti sa osnovnom delatnošću, uložiti u Fabriku hartije oko 4 mil EUR, kao i da će se postojeća oprema i mašine pregledati i rekonstruisati u cilju podizanja produktivnosti.

Inače, Fabrika hartije je 17. jula 2007. godine prodata firmi "Čestijm" iz Sofije. Proizvodnja je obustavljena početkom 2011. godine kada je blokiran račun zbog neizmirenih obaveza za električnu energiju, vodu i potrošene zalihe sirovina.

Agencija za privatizaciju je je raskinula ugovor sa bugarskom kompanijom u decembru 2011. i postavila zastupnika fabričkog kapitala. Obaveze fabrike iznose 2,1 milijardi dinara.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

26.04.2024.  |  Energija, Finansije

Gubici Elektrodistribucije Srbije u 2023. bili milijardu dinara

Elektroprivreda Srbije (EPS) je prošle godine imala rekrodnu dobit 114,3 milijardi dinara, ali preduzeće koje se bavi distribucijm struje potrošačima, Elektrodistribucija Srbije (EDS) ne može se pohvaliti da je bilo uspešno, piše Danas. Prema finansijskim izveštajima objavljenim na APR-u, Elektrodistribucija je zabeležila gubitak od milijardu dinara ili skoro devet miliona evra. Prethodne, 2022. godine dobit EDS-a je iznosila 250

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.