NavMenu

Pogačar: Ministarstvo finansija dalo sramnu ponudu za oporezivanje frilensera

Izvor: Beta Sreda, 29.06.2022. 15:59
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Unplash / Andrew Neel)Ilustracija
Predsednik Udruženja radnika na interentu Miran Pogačar izjavio je da je Ministarstvo finansija ponudilo "sraman predlog" za njihovo oporezivanje, preneo je portal Danas.

- Ministarstvo finansija je na poslednjem sastanku Radne grupe za izradu predloga zakona o oporezivanju radnika na internetu (frilensera) dalo gori predlog od tretmana koji smo imali 2020. godine - rekao je Pogačar.

Dodao je da je po tom predlogu neoporezivi iznos 19.300 dinara, da su smanjeni doprinosi za zdravstveno sa 10,3% na 4% Na mesečni prihod od 120.000 dinara to je, prema njegovim rečima, opterećenje od 42% ili oko 50.000 dinara.

Pogačar je rekao da frilenseri treba da plaćaju penzione, socijalne i zdravstvene doprinose kao stalno zaposleni, a bez ijednog prava jer nemaju godišnji odmor, bolovanje, trudničko bolovnje...

Trenutno je na snazi, prema Pogačarevim rečima, zadovoljavajuće poresko rešenje za frilensere po kome je 62.000 dinara neoporezivo, pa na 120.000 dinara treba da se plati 10%, odnosno 12.000 dinara.

- Frilenserima, kao građanima Srbije, pre svega mladim i obrazovanim ljudima koji žele da žive i rade u Srbiji i koji prihoduju u proseku oko 80.000 dinara, država šalje poruku da su nepoželjni i da oni koji zarađuju nedovoljno da bi izmirili drakonske obaveze, kao na primer 50.000 dinara paušalnog poreza za predavača stranog jezika, ne treba ni da postoje - rekao je Pogačar.

Frilenseri, prema njegovim reima, ne nameravaju da stanu dok se ne izbore za pravedan poreski model koji će ponuditi na sastanku radne grupe u petak, a ako "ne bude sluha", najavljuju radikalnije mere.

Udruženje frilensera i preduzetnika Srbije (UFPS) saopštilo je na svojoj internet strani da za njih takođe predlog države nije prihvatljiv.

- Ponuđeni model podrazumeva kvartalno prijavljivanje prihoda u Poreskoj upravi. Neoporezivi mesečni iznos bi bio u iznosu neoporezivog minimalca, koji je trenutno 19.300 dinara, a kvartalno 57.900 dinara. Ovaj iznos bi bio besteretni, što bi podrazumevalo da se ne obračunavaju ni doprinosi - naveo je UFPS.

Na sumu iznad tog iznosa obračunavali bi se porez od 20%, doprinosi za PIO od 25% i zdravstveno osiguranje od 5,15%.

Nijedno udruženje se, kako je navedeno, ne slaže sa tim poreskim modelom, jer je poresko opterećenje i dalje preveliko u odnosu na prava koja se dobijaju.

- Sem penzionog i mogućnosti dobijanja zdravstvene knjižice, nijedno drugo pravo nije rešeno ovim modelom, dok su obaveze ostale slične obavezama zaposlenih - naveo je UFPS.

I Branka Anđelković iz Centra za istraživanje javnih politika i član radne grupe ističe da je ponuda države neprihvatljiva i toliko mala da je teško uopšte ispregovarati bilo šta prihvatljivo.

- Jedini ustupak u predlogu je smanjenje zdravstvenog osiguranja na pola, odnosno za deo koji ide na teret poslodavca, pošto je poslodavac u inostranstvu. I dalje svi imaju isti tretman preduzetnika iako prema nacrtu nove direktive EU možete da birate da li ćete biti preduzetnik ili zaposleni - rekla je Anđelkovićeva.

Treći i najvažniji problem ostaje, kako je rekla, i u slučaju da se reši pitanje oporezivanja, da frilenseri nemaju nikakva prava.

Prema njenim rečima frilenseri nemaju naknadu za povredu na radu, prava koja proističu iz bolovanja i trudničkog bolovanja.

Frilensere posebno iritira što predlog Ministarstva stiže, nedugo nakon odluke Vlade Srbije da oslobodi poreza strane radnike sa platama preko 300.000 dinara.

Pre godinu i po dana frilenseri okupljeni u dva, tri udruženja poveli su bitku protiv države koja se namerila da im obračuna i naplati poreze i doprinose na devizne prihode u poslednjih pet godina i ujedno podigne poreze i doprinose.

Višednevni protesti okončani su dogovorom i privremenim zakonskim rešenjem kojim je prekinuta retroaktivna naplata dažbina, ali je i određena jako niska stopa poreza i doprinosa.U međuvremenu radna grupa trebalo bi da nađe rešenje koje će zadovoljiti i frilensere i državu.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

27.04.2024.  |  Agro

Najveća "fabrika hrane na otvorenom" nalazi se u Samarinovcu - Polja paprika, paradajza, lubenica zaprašuju bumbari

Selo Samarinovac u opštini Žitorađa, sa oko hiljadu stanovnika, jedno je od najvećih proizvođača povrća na jugu Srbije. Godišnja proizvodnja iz godine u godinu raste, a poseban zamah dobija nakon elektrifikacije oko 500 hektara oranica 2021. godine, koju je finansirala država. Jedna od najvećih "fabrika hrane na otvorenom" nalazi se na jugu Srbije. U stotinama plastenika i na plodnim oranicama gaje se paprika, paradajz, krastavac, a

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.