NavMenu

Manji rod bostana, ali bolji kvalitet i cene

Izvor: Agroklub Četvrtak, 06.08.2020. 10:44
Komentari
Podeli
(Foto: successo images/shutterstock.com)
Stigle su dinje i lubenice po kojima su Sremci i te kako poznati. Sada je najvažnije krupne i slatke lubenice prodati, jer one ne mogu dugo da čekaju kupca. Dovijaju se prodavci kako znaju i umeju da plasiraju ono što su proizveli, pa je tako i Đura Krnić iz Donjih Petrovaca prikolicu punu lubenica doterao u Dobrince, gde svakodnevno dolaze nakupci i gde prodaja dobro ide.

Krnić nema velike površine pod bostanom, a kako kaže manje je roda nego prošle godine, ali je zato kvalitet izuzetno dobar.

- Ove godine imam tek nešto više od jednog jutra bostana, prošle nisam uopšte ni sejao lubenice i dinje. Puno je ulaganja u tu vrstu proizvodnje a tržište je slabo, tako da ne mogu kao ranije da bostan sejem na nekoliko jutara. Mi, Sremci smo nekada lubenica i dinja imali i po desetak jutara. Moglo je da se proda, a sada je situacija sasvim drugačija. Ako ne možeš da prodaš u selu, onda jedino Kvantaška pijaca u Beogradu. Ja sam evo došao u Dobrince, srećom nisu daleko pa ovde uspem nekako da prodam lubenice - kaže proizvođač iz Donjih Petrovaca gde kaže da je teško za prodaju.

Poljoprivrednici kažu da je bostan manje rodio nego lane, ali da cena koja je trenutno zadovoljavajuća može da pokrije manjak prinosa.

- Sve je ove godine nekako bilo čudno kada je proizvodnja lubenice u pitanju. Vremenski uslovi su ipak na prvom mestu, tako da kod mene na njivi roda ima manje, ali su zato lubenice izuzetno kvalitetne, imaju dosta slasti što je za njih veoma važno. Cena varira, kada ima više u ponudi manja je, ali ima dana i kada je nema previše tako da cena može da bude i viša. Naučili smo da se pogađamo sa kupcima, pa možemo onda da izvučemo i neki dinar više. Sada je cena između 20 i 25 dinara, bilo je više tako da manjak roda možemo nadomestiti kroz cenu - kaže sagovrnik Agrokluba.

Bostan bi uvek trebao da ima dobru cenu imajući u vidu sva ulaganja u proizvodnju. Ova vrsta proizvodnje traži dosta rada, ali i dosta ulaganja u kvalitetno seme, zaštitna sredstva, plastenike, sistem za navodnjavanje, tunele.

- Kada sve sabereš, ulaganja su veoma velika. Posla imaš od trenutka kada počneš sa rasadom u plasteniku, pa sve do momenta dok lubenice ne prodaš. Veliki problem je i krađa bostana sa njiva, pa onda moraš i da obilaziš njivu. Ne znaš gde ćeš pre. Da li da bostan nosiš da prodaješ ili da ga na njivu čuvaš od lopova - kaže Krnić.

Sezona bostana u Sremu sada je u punom jeku. Šteta je samo što su brojne manifestacije lubenici u čast širom Srema odložene zbog situacije sa virusom korona. Ove godine, između ostalog, neće biti ni Bostanijade u Dobrincima, ali i one nadaleko čuvene u Šašincima.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

24.04.2024.  |  Građevina, Turizam, sport, kultura

Niška multifunkcionalna dvorana kulture sa 2.000 mesta ipak će se graditi na drugoj lokaciji - Raspisan konkurs za idejno rešenje

Grad Niš raspisao je konkurs za izradu idejnog rešenja izgleda novog višenamenskog objekta kulture u Nišu. Buduća multifunkcionalna dvorana kulture gradiće se na katastarskim parcelama br. 262/1 i 263/1 K. O. Niš-Ćele Kula, ukupne površine 2,21 ha. Reč je o zemljištu u neposrednoj blizini Roda centra na Vizantijskom bulevaru. Objekat treba da sadrži ulazni višenamenski hol (komunikacija, prostor za izložbe i prostor za virtuelne

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.