NavMenu

Hitno Garantni fond za povećanje likvidnosti, smanjiti i ukinuti namete - Savez ekonomista Srbije predložio konkretne mere za pomoć privredi

Izvor: eKapija Subota, 28.03.2020. 13:14
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Family Business/shutterstock.com)Ilustracija
Savez ekonomista Srbije definisao je danas Prilog inicijativi za definisanje antikriznih mera ekonomske politike u kojem ističe da je potrebna značajna i brza injekcija likvidnosti, koja treba da bude praćena i drugim merama fiskalne politike, ali je neophodno izbeći komplikovane birokratske procedure i voditi računa o hitnosti.

Kako je navedeno u Prilogu, u oblasti fiskalne politike, aktuelna kriza nalaže ekspanzivnost, tj. dopuštanje većeg fiskalnog deficita, prvenstveno usled ciljanih rasterećenja privrede i posledično manjih javnih prihoda.

- Treba imati u vidu da, u postojećim uslovima, do pogoršanja fiskalne pozicije dolazi i bez preduzimanja ekspanzivnih mera fiskalne politike. Već prisutne negativne privredne trendove, izostanak državne podrške bi dodatno pojačao i aktivnost bi se usporila još više nego što je to nužno - navodi se.

Savez ističe da je, između ostalog, neophodno doneti linearne i opšte mere, bez izdvajanje posebnih sektora i preduzeća, imajući u vidu da se kriza već proširila kroz sve delove privatnog sektora (izuzetak predstavlja sektor preduzetnika koji se paušalno oporezuju).

- Mere treba da budu dobro odmerene - da, s jedne strane, privredi donesu osetno olakšanje i da, sa druge strane, ne dovedu do ogromnih deficita i razbuktavanja makroekonomskih neravnoteža. S tim u vezi, fiskalne mere treba da budu dominantne, dok u monetarnoj oblasti ne treba eksperimentisati primenom nekonvencionalnih rešenja, niti pak pristupiti radikalnim promenama - navodi se u merama Saveza ekonomista Srbije.

Ističe se da se mere moraju definisati do kraja marta, a realizacija bi trebalo da započne do kraja aprila 2020.


INTERVENTNE MERE FISKALNE POLITIKE

a) Ključna karika koju treba držati neprekinutom jesu radna mesta u preduzećima u privatnom sektoru. Time bi se dao snažan podsticaj opstanku preduzeća i njihovom aktiviranju s prolaskom krize. Konretne mere za ovaj cilj bile bi da u periodu od najmanje tri meseca, sa mogućnošću produžetka primene:

Poslodavac ne plaća porez na zarade i doprinose za zaposlene koji su na odsustvu bez naknade zarade (na neplaćenom odsustvu) i sa naknadom zarade (plaćenom odsustvu), pri čemu naknada za plaćeno odsustvo koju plaća poslodavac mora biti najmanje jednaka iznosu od 70% neto minimalne zarade u Republici.

Za zaposlene na neplaćenom odsustvu uvodi se posebna novčana naknada koja ne može biti manja od 60% neto minimalne zarade, a koja će se isplaćivati iz budžetske aproprijacije.

Poslodavac plaća 50% poreza na zarade i doprinose za zaposlene koji rade od kuće puno i nepuno radno vreme.

Poslodavac ne plaća porez na zarade i doprinose za zaposlene koji podležu obaveznoj izolaciji i za zaposlene koji ne rade usled naredbe državnih organa (i u ovim slučajevima iz budžeta zaposleni dobijaju naknadu kao zaposleni na neplaćenom odsustvu).


b) U periodu od najmanje tri meseca treba obustaviti plaćanje poreza na dobitak i poreza na imovinu. Nakon isteka tri meseca porez na dobitak bi se plaćao u visini od 50% obračunatog iznosa za 2020. godinu. Plaćanje poreza na imovinu za drugi kvartal ove godine će se realizovati pripisivanjem alikvotnih rata u periodu od dve godine, počev od januara 2021. godine. Nedostajuća sredstva u budžetu lokalnih samouprava za 2020. godinu bi se pokrivala povećanim transferima iz republičkog budžeta(50%), kao i smanjenjem drugih aproprijacija u okviru budžeta lokalnih samouprava (50%). Podrazumeva se da bi najpre bili smanjeni ekonomski neproduktivni kapitalni rashodi.

c) U periodu od najmanje tri meseca treba obustaviti plaćanje paušalnog poreza čime bi se olakšao položaj preduzetnika.

d) U periodu od najmanje tri meseca treba obustaviti obračun kamata na dospele poreske obaveze.

e) U periodu od najmanje tri meseca treba obustaviti plaćanja parafiskalnih nameta (firmarine, članarine, ekološke takse i sl.).

f) Nakon isteka vanrednog stanja razmotriti smanjenje visine poreza na dobit sa 15% na 10%. U cilju podizanja pozitivnih očekivanja uspešnih privrednika ova mera ima dobar efekat.


Na strani budžetskih rashoda:

a) Potrebno je da se izvršavaju planirani budžetski rashodi za penzije i javne investicije. Mogućnost da se zarade u javnom sektoru umereno umanje ne treba isključiti ukoliko kriza potraje više od nekoliko meseci.

b) Neophodno je odlaganje investicionih projekata koji imaju mali doprinos privrednom rastu i preusmeravanje tih sredstava za finansiranje mera antikriznog programa.

c) Potrebno je preispitivanje planiranih rashoda i njihovo smanjivanje na svim pozicijama javnih nabavki koje nemaju veze sa merama zdravstvene, socijalne i ekonomske zaštite u uslovima krize. Povećanje rashoda za zdravstvo i socijalnu zaštitu je nužno i potrebno.


GARANTNI FOND ZA POVEĆANJE LIKVIDNOSTI PRIVREDE

- Paralelno sa opisanim interventnim merama fiskalne politike neophodno je definisati set mera koja će podrazumevati dramatično povećanje likvidnosti privrede, čija implementacija mora biti rekordno brza. Naime, imajući u vidu vrlo nizak nivo rezervi likvidnosti u privredi, posebno u mikro i SME segmentu, kao i značajno smanjen priliv u kratkom roku, preduzeća će se vrlo brzo suočiti sa nedostatkom novca za pokriće osnovnih troškova.
Stoga je potrebno hitno formirati Garantni fond koji bi garantovao za kredite koje poslovne banke odobravaju preduzećima i time upumpao preko potrebnu novu likvidnost u sistem. - navodi Savez i dodaje da je sličan set mera već definisan u mnogim zemljama i on iznosi, u zavisnosti od makroekonomskih prilika pojedinih zemalja, između 3% i 15% BDP-a.

Savez ekonomista Srbije procenjuje da su ispunjene dve ključne pretpostavke za uspešno funkcionisanje Garantnog fonda: prvo, adekvatna likvidnost bankarskog sektora i, drugo, fiskalna sposobnost države da odobrava garancije.

Za operacionalizaciju rada Garantnog fonda Savez predlaže nekoliko ključnih elemenata:

a) Likvidnost bi trebalo usmeriti ka mikro, malim i srednjim preduzećima, bez obzira na granu u kojoj posluju, kao i velikim preduzećima direktno pogođenim trenutnom krizom. Veoma je važno da krediti budu dostupni i onim preduzećima koja trenutno nisu zadužena, između ostalog i zato što ona nemaju nikakav benefit od već primenjene "moratorijum" mere.

b) Kako bi se izbegao moralni hazard, odluku o distribuciji kreditnih linija donosi menadžment poslovnih banaka, a kreditne linije se usmeravaju ka klijentima koji su do početka aktualne krize bili uredne platiše, u skladu sa nediskriminatornim kriterijumima.

c) Država bi pružala garancije u vrednosti do 80% kredita, dok bi banka preuzimala ostatak rizika.

d) Kreditni kriterijumi bi trebalo da budu što jednostavniji u cilju brzog odobrenja i puštanja u tečaj na liniji minimalno prihvatljivih kriterijuma koji bi bili uniformni za sve banke: da račun klijenta nije bio blokiran pre uvođenja vanrednog stanja, da su redovno servisirali svoje obaveze prema bankama i prema državi, ispunjenje određenih standardnih kriterijuma (racio brojevi) i slično. Predlog je da se odobravaju krediti za likvidnost u proseku od 36 meseci sa grejs periodom od 12 meseci. To je prava mera imajući u vidu projekcije koje su trenutno poznate i očekivani eho efekat krize na privredu.

e) Preduzeća bi morala da preuzmu obavezu da ne smanjuju broj zaposlenih u periodu od minimalno 6 meseci, kao i da se obavežu na redovnu isplatu zarada, poreza i disciplinu plaćanja prema dobavljačima.

- Komplementarno sa gore navedenim interventnim povećanjem likvidnosti privrednog sistema, smatramo da treba razmisliti i o odmrzavanju i vraćanju poverenja kod privrednih subjekata, koje bi onda dovelo do odmrzavanja protoka roba, usluga i novca. Veliki deo prometa roba i usluga realizuje se sa odloženom valutom plaćanja, tako da bi trebalo formirati i poseban garantni fond usmeren na osiguranje potraživanja privrednih subjekata. To je mera koja bi eliminisala strah preduzeća da im potraživanje neće biti plaćeno pa bi slobodnije zadržali predkrizni volumen obrta. Tako osigurana potraživanja bi dalje mogla služiti i kao kolateral za finansiranje, kako kod banaka tako i u alternativnim opcijama. Telo koje bi moglo da implementira ovu formu garancija je Agencija za osiguranje i finansiranje izvoza (AOFI). Jedna od opcija je da ova mera bude usmerena na srednja i velika preduzeća koja kreditiraju mikro i mala preduzeća - navodi se.

Savez ekonomista Srbije zaključuje da država ima fiskalni prostor za vanrednu intervenciju i stoga treba reagovati odmah. Upozorava se da će protokom vremena, stanjivanjem rezervi, kapacitet reagovanja države biti sve manji, a paket mera pomoći privredi sve neefikasniji.


Komentari
Vaš komentar

Top priče

24.04.2024.  |  Građevina, Zdravstvo

Cena izgradnje Tiršove 2 porasla na 141,6 mil EUR - Ugovor dodeljen konzorcijumu 10 firmi

Ministarstvo za javna ulaganja objavilo je odluku o dodeli ugovora za izgradnju Univerzitetske dečje klinike Tiršova 2 grupi ponuđača koja se i jedina javila na prethodni tender, a vrednost dodeljenog ugovora je 141 mil EUR sa PDV-om (16,6 milijardi dinara). Konzorcijum firmi SMB Gradnja, W.D. Concord West, Telegroup, MPP Jedinstvo ad Sevojno, A.R.J Technology, DBS, Elektrozapad, Ipon Sistem, Premer Savković i PP Inženjering Stojanović je

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.