NavMenu

Roba teče sporo - privrednici sa obe strane Drine traže ukidanje necarinskih barijera

Izvor: Novosti Sreda, 02.09.2009. 09:09
Komentari
Podeli

Predsednici privrednih komora Srbije i Republike Srpske Miloš Bugarin i Borko Đurić potpisaće uskoro protokol o mnogo sveobuhvatnijoj privrednoj saradnji nego što je, kako su rekli u Banjaluci, sadašnja, klasična robna razmena.

Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Miloš Bugarin kaže da je intenzivnija saradnja moguća u sektoru energetike, zajedničkim projektima izgradnji hidroelektrana u slivu reke Drine, gasifikaciji, u metaloprerađivačkoj i drvoprerađivačkoj industriji, kao i u oblasti poljoprivrede i šumarstva.

- Republike Srbija i Republika Srpska imaju kompatibilne privrede, zbog čega je potreban njihov zajednički nastup na trećim tržištima. Privredne komore RS i Srbije insistiraju na ukidanju necarinskih barijera protoka robe, koje su delom tehničke prirode, a delom su usmerene na favorizovanje određene robe i uvoznika. Necarinske barijere su delom tehničke prirode i odnose se na neuslovne granične prelaze, nedovoljan broj inspektora i carinika, a delom se odnose na međusobno nepriznavanje fitosanitarnih uverenja - kaže Bugarin.

Ukupna robna razmena Srbije sa Republikom Srpskom u prvom polugodištu 2009. iznosila je 264,8 mil EUR, što je pad u odnosu na isti period lane od 22,6%. Izvoz iz Srbije je pri tom manji za 29,4% nego u istom periodu prošle godine, kazao je predsednik PKS i dodao je da je uvoz iz RS neznatno opao u odnosu na prvo polugodište 2008.

Privatizacija državnog kapitala u RS je u završnoj fazi, ali i pored dobre privredne saradnje preduzeća iz Srbije nisu u značajnijoj meri učestvovala u tom procesu.

Dobri primeri su kupovina "Telekoma RS", gde je sada "Telekom Srbija" vlasnik 65% kapitala. Ta investicija je iznosila 646 mil EUR. Značajno je i ulaganje "Dunav osiguranja" u "Kosig osiguranje" iz RS i kupovina preduzeća "Sistem upravljanja" iz Čajaveca, koje je uzeo vršački "Hemofarm" za 17 mil EUR.

Opada naš izvoz

Izvoz Srbije u Republiku Srpsku opada. On je 2007. iznosio 470,6 mil EUR, a prošle 547,65 miliona. U prvih šest meseci prošle godine bio je 256,5 mil EUR, a u prvom polugodištu ove rapidno je smanjen i vredeo je svega 181,55 mil EUR.

(Napomena: tekst je u potpunosti preuzet iz lista "Novosti" od 02.09.09.)


Komentari
Vaš komentar

Top priče

25.04.2024.  |  Agro, Finansije

Knjaz Miloš u punom vlasništvu grupe Mattoni 1873

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43%) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik. Vrednost transakcije je gotovo 90 mil EUR, navedeno je na sajtu kompanije Knjaz Miloš. Grupa Mattoni 1873 posluje u osam zemalja, sa 3.400 zaposlenih, 11 proizvodnih pogona i 39 brendova, kao što su Knjaz Miloš, Mattoni, Magnesia, Szentkirályi,

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.