NavMenu

Srušena čarda "Na kraj sveta"

Izvor: Dnevnik Utorak, 28.05.2013. 08:41
Komentari
Podeli

stanje pre rušenja (Foto: Aleksandar Parezanović)stanje pre rušenja

Mesto koje je mnogim slikarima koristilo kao inspiracija, građanima kao beg od civilizacije, čarda na kojoj se nekad nije znalo ko je gost, a ko domaćin, i gde su sve svi osećali kao kod svoje kuće, za vikend je zvanično prestala da postoji.

Goli zidovi i urušen krov sve je što je ostalo od nekadašnje čarde "Na kraj sveta". Ipak, kada je Srpska pravoslavna crkva preuzela vlasništvo nad objektom starim gotovo dva veka, vladika Porfirije, starešina manastira Kovilj, obećao je da će ga samo renovirati.

- Rekli su da će čardu modernizovati, uvesti struju, i služiti proizvode iz manastirske kuhinje, ali sada od nje skoro ništa nije ostalo. Priča se da će neki privatnik blizak manastiru tu da radi, a šta će biti od svega ostaje da vidimo. Meni su još jesenas iz manastira rekli da imaju novac planiran za sređivanje, a kada je došlo do primopredaje sve su porekli. Moja porodica je decenijama tu radila, i iako tu više nije mogao da bude restoran, mogli su bar građevinu da ostave kao spomenik i uspomenu na neka vremena. Ipak, ništa im nije sveto - kaže za "Dnevnik" bivši zakupac Đorđe Varenika.

- Čarda jeste stara, građevina sama postoji oko 200 godina i zidovi su od naboja, ali moglo se to nekako drugačije rešiti, a da se ne sruši. Poznato je da tu ima raznih guštera, buba, pa čak i zmija, toga sam bio svestan i ja i gosti, ali to nikom nije smetalo. Ipak je čarda u prirodi, pa su i te živuljkice deo njenog šarma. Nije meni žao što se više neću baviti tim poslom, bilo mi je već teško i da dovlačim vodu i sklapam sve preko štapa i kanapa. Ali bih više voleo da me je inspekcija zatvorila zbog loših uslova, i lakše bi to podneo nego što iz manastira pričaju jedno, a rade drugo.



Arhitekta koji je projektovao novu čardu Milojko Moca Korać objašnjava da je prvobitno bilo dogovoreno da se stara čarda rekonstruiše, ali pošto je bila u veoma lošem stanju to je bilo neizvodljivo.

- Izveli smo kalkulaciju da je je jeftinije srušiti, pa na istom mestu sagraditi identičnu. Nova će biti od čvrstog materijala cigle i trske - objašava Korać. Prema njegovim rečima, za nekoliko dana kreću radovi, gde će nići nova čarda.

- Osmišljeno je da objekat bude u starinskom, etno stilu, ali ipak će zadovoljavati onaj higijenski minumun. Biće struje i protočne vode, kao i sanitarnih čvorova - zaključio je sagovornik.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

19.09.2024.  |  Građevina, Saobraćaj, Turizam, sport, kultura

Odabrani izvođači za transformaciju bivše Glavne železničke stanice u Beogradu u Istorijski muzej Srbije - Posao vredan 16,2 mil EUR

Istorijski muzej Srbije izabrao je izvođače za rekonstrukciju, adaptaciju i sanaciju Glavne železničke stanice u Beogradu i promenu namene u objekat Istorijskog muzeja. Posao je dodeljen grupi ponuđača koju čine kompanije M enterijer gradnja, Securiton, EX ING B and P, Geotaur, sa podizvođačima Termo and Cold, Pavel ING i Termoinženjering, a vrednost ugovora je 1,9 milijardi dinara, odnosno oko 16,2 mil EUR, sa PDV-om. Na tender su

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.