NavMenu

Za softver developere nema krize - Koja su još zanimanja tražena na IT tržištu?

Izvor: Telegraf biznis Utorak, 02.08.2022. 17:15
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay / AlfredMuller)Ilustracija
Ceo svet se našao u "kandžama" krize, i gotovo da nijedna branša nije ostala imuna na njene posledice. Ipak, ako je sudeći po rezultatima aktuelnih istraživanja, za IT sektor "nema zime".

Tržište informacionih tehnologija u Srbiji našlo se pred velikim izazovom nakon sukoba Rusije i Ukrajine. Veliki broj IT stručnjaka iz ove dve države pristigao je u Srbiju i ovde nastavilo svoju privrednu aktivnost. Pretpostavljalo se da će zbog krize biti znatno usporeno zapošljavanje, ali prema podacima sajta za zapošljavanje IT radnika, HelloWorld.rs, broj oglasa za posao u IT industriji je porastao za 26% u prvih šest meseci 2022, u odnosu na prvu polovinu 2021.

Poslodavci se sve više odlučuju za rad od kuće i zapošljavaju seniore, navodi se u saopštenju HelloWorld-a.

Mogućnost rada od kuće je jedna od omiljenih beneficija IT stručnjaka koju im poslodavci omogućavaju. O tome svedoči i podatak da je broj oglasa za remote oglase (rad na daljinu) skočio za neverovatnih 114%. Pritom, sve više stranih IT kompanija potražuje stručnjake iz Srbije, te ovo može biti ozbiljan izazov i za domaće poslodavce, koji naravno nastoje da zadrže svoje zaposlene.

Udeo remote oglasa je sve veći, te možemo videti da je sada svaki treći oglas u IT sektoru - oglas sa opcijom rada od kuće, piše dalje u saopštenju. Podaci pokazuju da je sve teže doći do medior i senior stručnjaka, kao i da je IT oblast jedna od najdeficitarnijih oblasti na tržištu rada.

Kompanije su u najvećem broju oglasa tražile medior stručnjake (u čak 60% oglasa), a sa druge strane, za one najiskusnije bilo je raspisano 30% oglasa. Ono što treba pomenuti jeste da poslodavci sve manje zapošljavaju početnike, odnosno stručnjake sa najmanje relevantnog iskustva u IT sektoru. Broj oglasa za juniore je samo 10%.

Ali, i pored toga, mladi ljudi brzo dolaze do posla. U pogledu njihovih očekivanja, predviđaju da će posao dobiti u prvih mesec dana nakon diplomiranja i očekuju početne plate između 800 i 1.000 EUR.


Za softver developere nema krize

Jedno od retkih zanimanja za koje možemo reći da je maltene potpuno imuno na krizu jeste softver developer (Software developer) koji je u prvih šest meseci bio najtraženija pozicija na IT tržištu rada. U ovom izveštaju se posebno ističe da za ovu poziciju kandidati zarađuju i do 8.500 EUR.

Pored ove pozicije, na listi najtraženijih poslova našli su se i Frontend developer, IT Help Desk, JavaScript inženjeri i Sistem administratori. Primetan je porast broja oglasa za menadžement pozicije poput IT menadžera, Project menadžera i sve traženijih Product menadžera.

Programski jezici koji su najtraženiji među poslodavcima su JavaScript, Java, Python i SQL, dok od dodatnih tehnologija sve više potražuju poznavanje Git-a, Linux-a, REST-a, kao i poznavanje agilnih metodologija.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

19.09.2024.  |  Građevina, Saobraćaj, Turizam, sport, kultura

Odabrani izvođači za transformaciju bivše Glavne železničke stanice u Beogradu u Istorijski muzej Srbije - Posao vredan 16,2 mil EUR

Istorijski muzej Srbije izabrao je izvođače za rekonstrukciju, adaptaciju i sanaciju Glavne železničke stanice u Beogradu i promenu namene u objekat Istorijskog muzeja. Posao je dodeljen grupi ponuđača koju čine kompanije M enterijer gradnja, Securiton, EX ING B and P, Geotaur, sa podizvođačima Termo and Cold, Pavel ING i Termoinženjering, a vrednost ugovora je 1,9 milijardi dinara, odnosno oko 16,2 mil EUR, sa PDV-om. Na tender su

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.