NavMenu

Kako bi unapredili proizvodnju melema od lekovitog bilja, za model finansiranja odabrali crowdfunding

Izvor: Agroklub Petak, 02.12.2022. 14:48
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay/silviarita)Ilustracija
Bračni par Zdravković odlučio je da na zapuštenom imanju u Grljanu kod Zaječara pokrene proizvodnju melema od lekovitog bilja koje raste u njihovoj neposrednoj okolini i obližnjim planinama.

- To domaćinstvo je pripadalo dedi moje supruge, ali kada je on premunuo, niko više nije radio na posedu. Mi se u poslednje dve godine trudimo da oživimo to domaćinstvo. Ove godine zasadili smo ogledno polje lavande, da vidimo kako će da uspe pored Timoka i pokazalo se dobro. Plodna je zemlja, a biljka otporna. U narednom periodu planiramo sadnju i drugih biljaka, poput smilja i nevena - otkrio je za Agroklub Dušan Zdravković.

Bilje koje koriste beru na krajolicima njihove opštine, ali i na Staroj planini, Rtnju, Tupižnici. Ono što ne stignu da uberu, otkupljuju od travara koji se time bave godinama.

- Trudimo se da to budu trave autohtone za istočnu Srbiju: hajdučka trava, kantarion, kopriva, bokvica, kleka, neven, zatim smilje koje se pokazalo kao vrlo dobro u kozmetičke svrhe, ali i zdravstvene - za ekceme. To je prirodna kozmetika koja bi trebalo da zameni ovu konvencionalnu, poput krema za lice koje su bazirane na naftnim derivatima.


Svaki sastojak je i jestiv

Od prikupljenog bilja Zdravković pravi "Meleme Timočke krajine", za sada četiri vrste, a uskoro će biti dostupan i onaj od lavande. Proizvodi ovog tipa, dugačiji su od svih do sada viđenih, jer su i jestivi.

- Koristim sirovine koje mogu i da se konzumiraju, što znači da u jedan melem ide devičansko maslinovo ulje, odnosno u tom ulju se biljke maceriraju 40 do 50 dana na suncu. To ulje koje je baza melema se procedi. Zatim, stavljam pčelinji vosak od proverenih pčelara, organsko kokosovo ulje, kakao puter, eterična ulja takođe uzimam od proverenih proizvođača - objasnio je sagovornik Agrokluba.


Najviše se za sada traži melem od smilja i konoplje.

- Konoplja se najbolje pokazala za umirivanje iritacije kože, ali i za akne, bubuljice, ali takođe i za negu tetovaža na primer. Namena je široka. Smilje se dobro pokazalo kod zrelije kože, starijih osoba kojima se bore pojavljuju - jer podmlađuju kožu. Smilje je inače poznato kao biljka besmrtnosti - kaže Zdravković i dodaje da su ovi melemi namenjeni svima, kako za starije i mlađe žene, tako i za decu i muškarce.

- Ja stavljam na kosu i bradu posle brijanja, a prvenstveno sam počeo da pravim za suprugu, pa sam uvideo koliko su dobri, tako smo i izbacili hemikalije iz domaćinstva koji nisu nužno potrebni.


Cilj - unapređenje proizvodnje

Kako bi dalje uložili u svoju proizvodnju, odličili su se za jedan korak nekarakterističan za poljoprivredna domaćinstva, a to je finansiranje putem crowdfunding-a. To je način osiguranja kapitala koji se sastoji u javnom predstavljanju različitih vrsta projekata, najčešće u početnoj fazi razvoja, u koje građani ulažu novac na osnovu neposredne javne interakcije sa nosiocem projekta.

- Postoji platforma gde svako ko želi može da donira novac, a za uzvrat dobija poklone od zahvalnice do melema, knjige čajeva, pa čak i tura berbe bilja, što je više za korporacijske uplate. Mi smo se opredelili za tako nešto sa namerom da usavršimo proizvode, u smislu boljeg pakovanja i slično, da probamo da plasiramo na tržište kao nešto što je dobra alternativa - kaže Zdravković i dodaje da je u svetu je ovakav način finansiranja u ekspanziji.

- To funkcioniše tako što vi stavite na platformu cifru određene svote koju želite da skupite, koja traje određen broj dana - u našem slučaju 30 dana. Ako se sakupi ta cifra ili više od toga - kampanja je uspela, ako bude nedovoljno, ona nije, a ljudima se vraća uplaćen novac.

Istraživajući kraj Timočke krajine, predela bogatim lekovitim biljem, shvatio je da je ovaj deo prilično nerazvijen kad je u pitanju proizvodnja lekovitog, začinskog i aromatičnog bilja.

- To sve sve svodi na neke pojedince, pa je meni dugoročni cilj da probam da to promenim, kroz lični angažman - siguran je sagovornik Agrokluba.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

22.04.2024.  |  Saobraćaj

Grad Beograd prodaje garaže - Početna cena 7.000 EUR

Grad Beograd oglasio je prodaju nepokretnosti u javnoj svojini, a reč je o garažnim prostorima u Ulici Salvadora Aljendea 18A. Na prodaju je ponuđeno 12 garaža, površine po 14 m2, koje se nude po početnoj ceni od po 7.000 EUR. Rok za podnošenje prijava je 30. april, a više detalja pogledajte OVDE.

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.