NavMenu

Jagode iz Bečeja stigle i do Rusije - Uzgoj konzumnih i industrijskih sorti na foliji

Izvor: TV Novi Bečej Petak, 04.06.2021. 15:02
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay.com/Kerstin Riemer)Ilustracija
Porodica Bukurov iz Bečeja uzgojem jagoda počela je da se bavi pre sedam godina i to najpre kako bi zadovoljila lične potrebe. Posle nekog vremena rešili su da svoje proizvode ponude na tržištu, prošire proizvodnju i da na parceli veličine hektar i po posade blizu 50.000 sadnica.

Odlučili su se za proizvodnju na folijama, kako bi jagode "upile" što više sunca i samim tim bile što slađe i ukusnije, objašnjava sagovornica TV Bečej Bojana Babin Bukurov i sa ponosom kaže da se one uzgajaju na najboljoj zemlji, koja se nalazi oko njihovog salaša. Na toj površini uzgajaju konzumne i industrijske sorte.

- U pitanju su alba, kleri, džoli, rekord i zenga zengaja, odnosno industrijska jagoda, koje ima najviše. Prve četiri su konzumne jagode, s tim što je rekord kasna jagoda. Alba je prva rana jagoda, ali nažalost, zbog vremena je i ona krenula kasnije - kaže Bojana Babin Bukurov.

Dodaje da zengu zengaju izvoze u Rusiju, preko hladnjače iz Odžaka. Međutim, koriste je i za preradu, za slatko, džem, ali i torte i kolače. Poslastičarnice ih koriste za sladoled.

- Konzumna jagoda je krupnija, a može i ona da se radi za preradu. Ipak, više je prodajemo od kuće - dodaje Bojana.

Jagode se svakodnevno moraju zalivati, a sagovornica TV Bečej kaže da ih navodnjavaju uz pomoć sistema kap po kap. Kada je reč o primeni agrotehničkih mera, jagode se prskaju pre cvetanja kako ne bi imalo uticaja na plod, kaže Bojana i dodaje da ih nakon toga više ne tretiraju ni sa čim.

- Kada krene sezona sa bubama, uzmemo u čašice malo vode i Negro bombone, na koje bube idu. Tako da nemamo problem i ne moramo da prskamo - ističe.

Kada je dobra godina, dnevno uspevaju da naberu i po tonu jagoda. Međutim, ova sezona je počela manjkom sunca i povećom količinom padavina, zbog čega će ovogodišnji rod biti nešto slabiji, objašnjava Babin Bukurov. U ovaj posao je uključena cela porodica.

- Trenutno imamo desetak nadničara, ali bude ih i po tridesetoro - kaže.

Ovaj posao treba voleti i treba biti spreman da on zahteva mnogo odricanja, objašnjava sagovornica:

- Ima mnogo posla, a potrebno je i mnogo znanja. Za mesec dana trebalo bi da počne sadnja novih sadnica, koje mogu da se sade i u avgustu. Od jeseni se već seku i spremaju se za novu sezonu. U martu se okopavaju i radi se sa njima opet sve ispočetka.

Proširenje proizvodnje biće moguće tek za četiri godine, jer su na četiri hektara oranica posadili detelinu, koja će pripremiti zemljište za nove sadnice.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

28.03.2024.  |  Agro, Finansije

Kompanija Gebi novi vlasnik nekadašnjeg mlinskog giganta Fidelinka - U planu investicije i ulazak na tržište maloprodaje pšeničnog brašna i testa

Kompanija Gebi iz Čantavira otkupila je zaštitni znak, mlinove, silose i fabriku testa nekadašnjeg mlinskog giganta Fidelinke iz Subotice. Kako je za RTV rečeno u ovoj kompaniji, koja se prvenstveno bavi proizvodnjom stočne hrane i agrokooperacijom, planiraju modernizaciju ovih pogona i ponovno osvajanje tržišta brašna i testa pod brendom "Fidelinka 1868". Nekada su silosi u Aleksandrovu, predgrađu Subotice, bili sinonim za kvalitet i

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.