NavMenu

Renesansa industrijske konoplje - Poljoprivrednici se okreću novim kulturama

Izvor: RTV Utorak, 05.04.2016. 09:23
Komentari
Podeli
IlustracijaIlustracija
U vremenu dugoročno niskih otkupnih cena pšenice, kukuruza, soje, suncokreta, poljoprivrednici se okreću drugim kulturama od kojih očekuju profit. Sticajem navedenih okolnosti, i činjenice da se sve više koristi u medicini, nakon više od pola veka industrijska konoplja kod nas dobija drugu šansu.

Konoplja je nekada bila izuzetno zastupljena biljka na našim poljima. Sa prestankom rada kudeljara koje su bile glavni kupac sirovine, smanjivala se površina pod konopljom do površine od par hektara. Pre svega za ptičju hranu. Sada ona dobija novu šansu.

A gde bi priču o industrijskoj konoplji bilo najbolje početi nego u Odeljenju za alternativne kulture Instituta za ratarstvo i povrtarstvo u Bačkom Petrovcu.

Prvi sagovornik Vladimir Sikora rukovodilac je tog Odeljenja. Kaže da već četvrt veka rade na unapređenju proizvodnje konoplje. Iz tog programa je izašlo nekoliko sorti koje se i danas gaje.

- Konoplja doživljava renesansu. Prošle godine mi smo pripremili seme za 50 hektara. Bilo ko da je kupio seme dobio je i tehnologiju gajenja tokom cele vegetacije. Ove godine smo pripremili dvostruko veće količine semena, koje već ima svog kupca. Interesovanje je četiri puta veće nego prošle godine. Za sledeću godinu ćemo se ozbiljnije pripremiti - kaže Sikora.

Industrijsku konoplju u Čelarevu proizvodi Stojan Suvara. Iako je suša prošle godine desetkovala rod, ne odustaje od proizvodnje.

- Lane su se problemi samo smenjivali. Uz sušu, u vreme berbe nam je izostao kombajn, pa smo konoplju brali ručno i tako ostavili mnogo novca za dnevnice. Imali smo 300 kg zrna po hektaru što je mnogo manje od uobičajenih 800-1.200 kg. Ulje cedimo i prodajemo ga kao poluproizvod. Pokušaćemo da uradimo ekstrakciju ulja iz cveta. Ulje najviše koriste plućni bolesnici i dijabetičari. Od konoplje se, inače, proizvodi 24.000 proizvoda, velikim delom u medicinske svrhe odnosno u farmaceutskoj industriji - kaže Suvara.

(Foto: Rajko Karišić)
Jasno je da proizvođači konoplje samo jedinstveno mogu ozbiljno da nastupe prema inostranim kupcima. U tome im pomaže bivša državna sekretarka u Ministarstvu poljoprivrede Maja Timotijević.

- U avgustu prošle godine osnovali smo Udruženje proizvođača i prerađivača alternativnih kultura 'Konoplja'. Imamo 50 članova. Ovih dana završavamo registraciju zadruge. Nameravamo da uskoro potpišemo ugovore sa kupcima iz inostranstva. Pomoći ćemo proizvođačima s obzirom na to da je zakonska regulativa jako nedorečena. Imamo velikih problema oko laboratorije koja nije bila definisana do sad. Poljoprivrednici će sada sa zadrugom moći da sklope ugovor o otkupu i tako lakše dođu do dozvole za gajenje. Više informacija zainteresovani mogu da dobiju na sajtu našeg udruženja - kaže Timotijević.


Agronomski, konoplja ostavlja zemljište čisto od korova, a proizvodnja nije zahtevna. Mehanizacija koja se koristi upotrebljava se i za ostale ratarske kulture. Zahteva dobro pripremljeno i nađubreno zemljište pošto razvija slab korenov sistem, s obzirom na to da je biljka robusna sa velikom nadzemnom masom. Seje se kada se zemljište zagreje na 8-10°C. Sklop biljaka po kvadratnom metru bi trebalo da bude 60. Ukoliko se gaji celo stablo krajem avgusta se kosi i balira. Ukoliko se gaji za zrno sačeka se da ono bude fiziološki zrelo, i u drugoj polovini septembra se kombajnira aksijalnim kombajnima. Najnoviji trend je proizvodnja cveta i lista od konoplje za farmaceutsku industriju, tada se skidaju vrhovi bočnih grana. Grančice se suše, skidaju se listovi i potom idu na tržište.

Ulje konoplje aktivno smanjuje holesterol. Bogato je omega kiselinama 3, 6 i 9 i to u savršenom odnosu Omega 3 i Omega 6 kiselina. Proteini su lako svarljivi.

Kraljevina Jugoslavija je bila jedan od najvećih proizvođača i izvoznika kudelje u Evropi. Proizvodila je četvrtinu evropske proizvodnje. U Odžacima je bila berza konoplje koja je određivala cenu na evropskom tržištu.

I za kraj, treba napomenuti da se proizvodnja industrijske konoplje mora prijaviti Ministarstvu poljoprivrede. Sve informacije o tome mogu se naći u Pravilniku koji se nalazi na sajtu Ministarstva.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

14.04.2024.  |  Građevina, Saobraćaj, Turizam, sport, kultura

Nacrt planskog dokumenta omogućava rušenje hotela Jugoslavija - U planu luksuzni hotel sa kazinom, kule do 155 metara i marina (FOTO)

Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove grada Beograda stavio je na javni uvid Nacrt plana detaljne regulacije bloka 11 i dela bloka 10 u opštinama Zemun i Novi Beograd, koji obuhvata i hotel Jugoslavija Podsetimo, hotel Jugoslavija prodat je krajem marta jedinom zainteresovanom ponuđaču, kompaniji MV Investment doo iz Beograda, ćerki firmi Millenium team-a, u okviru imovine preduzeća Danube riverside po početnoj ceni od 3,18

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.