Srbija je zemlja koja ima potencijal za razvoj logistike i industrije, zaključak je panela koji je održan u sredu, 19. juna u okviru konferencije REBEC 2019. Moderator panela bio je Aleksander Simoning iz kompanije Ekovis SEE, dok su njegovi sagovornici bili Vlatko Đuriček iz kompanije CTP Invest, Jelena Dražić iz Siemens Srbija, Nikola Đogatović iz kompanije Colliers International i Darko Đorić iz Mind grupe.
Na srpsko tržište dolazi sve više stranih investitora, a jedan od izazova koji imaju sve kompanije jeste pronalazak radne snage.
- Kada je Siemens došao u Srbiju, imali smo problem da nađemo, ne samo kvalifikovanu, već i bilo kakvu radnu snagu. Zato smo radili na tome da objasnimo ljudima zašto je dobro raditi za jednu veliku, internacionalnu kompaniju. Osim toga, bilo je teško pronaći i dobavljače. Sada organizujemo edukacije za mlade ljude, imamo stalno otvorena radna mesta u fabrici, svoje zaposlene vidimo kao deo porodice, deo velikog uspešnog sistema i to je ono čime se vodimo - rekla je Jelena Dražić iz kompanije Siemens.
Kompanija CTP Invest gradi logističke i proizvodne objekte na nekoliko lokacija u Srbiji, a osim usluge same izgradnje, svoje klijente savtuje u svim segmentima.
- Za svakog svog klijenta najpre radimo analizu tržišta, kroz razgovor sa klijentima utvrdimo što je ono što im je potrebno i na osnovu toga biramo lokaciju gde ćemo graditi objekat. Na primer, ako se kompanija bavi "high end" proizvodnjom, ako su joj potrebni inženjeri, Novi Sad je idealna lokacija. Isti slučaj je i sa Kragujevcom. Samu lokaciju za izgradnju objekata morate birati mudro, misliti o svim aspektima, pa i o budućim radnicima - istakao je Vlatko Đuriček iz kompanije CTP Invest.
Nikola Đogatović iz Colliers International, konsultantske kuće iz oblasti nekretnina, kaže da je kod izbora lokacije za investitora važno nekoliko faktora.
- Cena, postojeća infrastruktura i raspoloživa radna snaga. To su stvari o kojima mora voditi računa svaki investitor kada počinje poslovanje u nekoj zemlji. Danas je, zahvaljujući internetu, svima dostupna ogromna količina informacija, ali važno je imati one prave, zvanične podatke, kako biste na kraju doneli ispravnu odluku - istakao Đogatović.
Kao jedan od problema u Srbiji, on vidi i konstantan rast troškova izgradnje.
- Imali smo situacije sa klijentima koji naprave računicu kada je reč o izgradnji nekog objekta. Sledeći korak je dobijanje građevinskih i drugih dozvola. Kada na kraju, dođe do toga da može da se krene sa izgradnjom, shvatimo da su za nekih godinu dana troškovi porasli za oko 35%. To je nešto što svakako moramo uzeti u obzir u svakom momentu - rekao je Nikola Đogatović.
Sa njim se slaže i Vlatko Đuriček iz CTP Investa.
- Cenu zemljišta koje kupujete takođe morate pažljivo birati. Istina je da troškovi izgradnje rastu, i da će se taj trend i nastavti. Međutim, i dalje ima prostora za dobre tendere, niže cene i viši nivo izgradnje.