UNICEF je danas objavio poziv za hitno prikupljanje 10,3 mlrd USD kako bi se pružila pomoć za 173 miliona ljudi, uključujuči 110 miliona dece, koji su pogođeni humanitarnim krizama, dugoročnim efektima pandemije COVID-19 širom sveta i rastućom pretnjom od teških vremenskih nepogoda izazvanih klimatskim promenama.
- Danas postoji više dece kojoj je potrebna humanitarna pomoć nego ikada ranije u novijoj istoriji - rekla je izvršna direktorka UNICEF-a Ketrin Rasel.
- Širom sveta, ona se suočavaju sa smrtonosnom kombinacijom kriza, od sukoba i raseljenja, do epidemija bolesti i rastućih stopa neuhranjenosti. U međuvremenu, klimatske promene pogoršavaju te postojeće krize i stvaraju nove. Od ključnog je značaja da uspostavimo pravu podršku kako bismo odlučnim i blagovremenim humanitarnim aktivnostima došli do dece. -
Na početku ove godine, procenjeno je da su humanitarna pomoć i zaštita bili potrebni za 274 miliona ljudi. Tokom godine, te potrebe su značajno porasle, prvenstveno zbog sukoba, uključujući rat u Ukrajini, uz sve veće prehrambene nesigurnosti i preteće gladi usled klimatskih i drugih faktora, kao i razornih poplava u Pakistanu. Širom sveta dolazi do ponovnog izbijanja bolesti poput kolere i malih boginja, što decu u kriznim situacijama stavlja u dodatnu opasnost.
Dugotrajni efekti pandemije COVID-19 i globalni ekonomski poremećaji i nestabilnost, uključujući inflaciju i rast cena hrane i goriva, imaju razoran uticaj na živote i dobrobit miliona najugroženije dece na svetu.
Iz UNICEF-a ističu da klimatske promene takođe povećavaju obim i pojačavaju intenzitet kriznih situacija. Poslednja dekada bila je najtoplija u istoriji, a broj katastrofa povezanih sa klimatskim promenama se utrostručio tokom poslednjih 30 godina. Danas preko 400 miliona dece živi u oblastima koje su veoma ili ekstremno ugrožene od visokih voda.
Istovremeno, deca u rekordnim brojevima prelaze granice, sa svojim porodicama, razdvojena od njih ili bez pratnje. Ukupno je gotovo 37 miliona dece širom sveta raseljeno usled kriza koje se nadovezuju jedna na drugu, a taj nivo raseljenosti dece nije viđen još od Drugog svetskog rata.