ENERGIJA ZA BUDUĆNOST
EPS-u TREBA KONKURENCIJA !
Srbija će do 2010. godine zavisiti od uvoza električne energije, jer će sa razvojem privrede porasti i potrošnja, prognozira Svetislav Bulatović, izvršni direktor EFT grupacije
EFT grup (Energy Finansing Team), kompanija koja trguje električnom energijom u Jugoistočnoj i Centralnoj Evropi, aktivno ulaže u izgradnju novih energetskih objekata u Bosni, Albaniji, Makedoniji... S obzirom na činjenicu da se u Srbiji više od dve decenije nije značajnije ulagalo u nova postrojenja i da niska cena struje ne tera na dovoljnu energetsku efikasnost, pitali smo dr Svetislava Bulatovića, izvršnog direktora EFT grupacije, o stanju i tendencijama u srpskom energetskom sektoru.
E magazin: Kakvo je stanje u elektroenergetskom sektoru Srbije s obzirom na to da poslednjih 20 godina nije ulagano u nove hidro i termo elektrane?
Dr Svetislav Bulatović: U razvoju elektroenergetike u Srbiji postoje ozbiljni zastoji u investicionom, regulatornom i privrednom smislu, pre sveka zbog nesklada između kratkoročnih političkih ciljeva i dugoročnih potreba razvoja našeg elektroenergetskog sektora. Nijedan političar u Srbiji nije spreman narodu da objasni da struja mora da poskupi danas da bismo u narednoj dekadi imali sigurno snabdevanje po najnižim cenama. Ovo je koren gotovo svih drugih problema. Reforma energetskog sektora Srbije stoji jer se ne ulažu dovoljni napori u cilju formiranja institucija i harmonizacije sa regulativom Evropske unije. Osim toga, zbog nerealno niske cene struje, koja se veštački formira, nemamo funkcionalno interno tržište električne energije. To onemogućava investicije u nove projekte, zbog čega u Srbiji već više od dvadeset godina nije izgrađen nijedan značajni novi proizvodni kapacitet. O ulaganjima u obnovljive izvore i da ne govorimo… Postoje i objektivni razlozi za zastoj u sektoru energetike u celom regionu. U poređenju sa EU, zemlje regiona se mogu okarakterisati kao siromašne ili veoma siromašne. Potrošnja električne energije po stanovniku u regionu je tek 50 odsto potrošnje u EU, što je pravi pokazatelj da će ovde sa razvojem privrede rasti i potrošnja električne energije. Električna energija je, dakle, deficitarna roba u regionu. Po projekcijama koje smo napravili u narednih sedam, osam godina, sem Bugarske i Rumunije sve zemlje jugoistočne Evrope biće zavisne od uvoza električne energije. I Srbija će se od 2010. godine naći među ovim zemljama.
EM: U čemu vidite energetsku budućnost Srbije uzevši u obzir činjenicu da potražnja vrtoglavo raste, a kapaciteti se ne obnavljaju?
SB: Energetski potencijal regiona pre svega leži u neiskorišćenim hidropotencijalima. Trenutno je iskorišćeno tek oko 45 odsto hidropotencijala. Osim toga region ima oko 20 milijardi tona rezrevi lignita, a izgradnjom novih tranzitnih linija gasa, i ovaj energent se nameće kao rešenje velikog dela problema. Srbija ima izuzetan geografski položaj i trebalo bi da uloži veliki napor da ga iskoristi na najbolji mogući način, to jest da postane jedna od najvažnijih tranzitnih ruta za sve energente.