Da smo veoma rano prepoznali značaj upravljačkih funkcija, pokazuje i njegovo ime Upravljački Poslovni Informacioni Sistem, koje jasno govori o misiji koju UPIS na tržištu sprovodi. Kvalitetna ERP rešenja danas su mesto gde se susreću organizacija rada, kultura kompanije, ljudski resursi, proizvodi, usluge, ali i mesto odakle su informacije lako, pravovremeno i kontrolisano dostupne.
IIB je implementirao UPIS u velikim domaćim i stranim kompanijama, sopstvenom, u praksi potvrđenom, metodologijom uspostavljanja 3PI (Prototipski Prenos Pozitivnih Iskustava). 3PI prenosi znanja iz preduzeća u preduzeće kao posrednik koji se sve vreme razvija i nesebično svojim partnerima deli pozitivna iskustva.
Odnos ERP softvera i funkcije kontrolinga
U dobar ERP (Enterprise Resource Planning) softver se ulažu multidisciplinarna znanja koje obuhvataju oblasti unutrašnje i spoljne trgovine, transporta, razvoja i projektovanja, proizvodnje, sopstvenog i uslužnog održavanja, skladištenja, finansija i ekonomike, inventara, kadrova, kvaliteta, knjigovodstva, računovodstva, otkupa primarnih i sekundarnih sirovina, kooperacije, inženjeringa, komunalnih usluga, maloprodaje, ispitivanja tržišta...
Kada nabrojimo oblasti koje jedan kvalitetan ERP obuhvata, postaje jasno sa kojim poteškoćama može jedno preduzeće da se suoči u pokušaju da isprati sve procese, njihovo planiranje, organizaciju i realizaciju.
Pošto se u ERP-u evidentiraju sve bitne transakcije u preduzeću nad resursima poslovanja, on je i izvor svih informacija u vezi realizacije poslova koji se obavljaju. Samim tim je prirodno da se za većinu stvari na istom mestu radi i planiranje, praćenje realizacije planova, analiziraju odstupanja, prati i analizira struktura troškova i prihoda, obračunava cena koštanja proizvoda, prati profitabilnost neke detaljne kategorije...
Planiranje
Iz ugla UPIS-a, planiranje je dokumentovanje očekivanih rezultata rada nad predmetima i sa sredstavima rada kroz njihov životni vek za svaki pojedinačni resurs poslovnog sistema.
U UPIS-u se planira prodaja, nabavka, zalihe, proizvodnja, održavanje, obuka kadrova, ispitivanje tržišta, investicije. Takođe u većini ovih vrsta planova je podržana i hijerarhija planova od strateških do operativnih, kao i njihovo nasleđivanje od prodaje, preko proizvodnje, do nabavke.
Vrednosti koje mogu da se planiraju u prodaji i nabavci su: količina, bruto i neto vrednost, rabati po strukturi, razlika u ceni, iznos PDV, vanfakturni rabati po strukturi... Sve vrednosti mogu da se planiraju u detaljnoj vremenskoj dinamici po artiklima ili nekoj od opštijih klasifikacija (dimenziji) artikla (opšti artikal proizvoljnog nivoa, marka, prodajni ili nabavni program), po partnerima, ili nekoj od opštijih klasifikacija partnera (region, delatnost, tip), po komercijalistima, radnim centrima, vrsti posla, organizacionim jedinicama... Kada su u pitanju količine, moguće ih je planirati u osnovnoj ili preračunatoj jedinici mere, a kada su u pitanju iznosi moguće ih je planirati i u domicilnoj i stranoj valuti.
Upravljanje zalihama može da se vrši planiranjem po količini po redovnoj i preračunatoj jedinici mere, po vrednosti i to po prodajnoj, prosečnoj nabavnoj, ili planskoj ceni, kao i koeficijent obrta zaliha. Zaliha može da se planira kao prosečna u periodu ili kao zaliha na kraju perioda. Plan se pravi na nivou jednog magacina ili više magacina, sa detaljnom vremenskom dinamikom, po artiklima, ili po nekoj od opštijih dimenzija artikla (opšti artikal proizvoljnog nivoa, marka, prodajni program, proizvođač). Zalihe mogu da se automatski poručuju, ili dopunjuju, po kritičnim zalihama (minimalnim, optimalnim i maksimalnim) koje se mogu definisati po različitim algoritmima.
Proces planiranja olakšan je raznim načinima automatskog formiranja planova uz pomoć više algoritama za planove prodaje i nabavke (na bazi prethodnih perioda sa procentom uvećanja, efektima sezone), formiranje planova proizvodnje na bazi normativa, ili planova prodaje, formiranje planova nabavke na bazi planova proizvodnje za proizvodna preduzeća, ili planova prodaje za trgovine i slično.
Podržano je, takođe, smaknuto (rolling) planiranje za proizvoljan broj perioda.