Za inicijatore je najprihvatljivija organizacija zimskog raspusta prema regionima (centralna Srbija, Vojvodina, Beograd), posebno uvažavajući klimatske uslove brdsko-planinskih područja, a korist bi, kako navode, imala deca, škole, hotelijeri i lokalna samouprava.
Zimski raspust ove godine trajao je tri nedelje, (pre toga bio je kraći, 15-ak dana), ali je počeo krajem decembra, a inicijatori smatraju da premeštanje jedne sedmice iz letnjeg u zimski raspust ne bi negativno uticalo na proces učenja.
Naprotiv, usklađivanje zimskog raspusta prema potrebama đaka, roditelja i škola u pojedinim regionima, kao i duže trajanje zimskog raspusta u Srbiji, doprinelo bi unapređenju pedagoško-obrazovnog procesa, psihofizičkog razvoja dece i omogućilo više raznovrsnih sadržaja koji su u skladu sa njihovim interesovanjima i potencijalima, rekao je Tanjugu direktor Regionalne razvojne agencije Zlatibor i jedan od inicijatora Slavko Lukić.
- Istovremeno, omogućili bi potpunije zadovoljenje osnovnih bioloških potreba za fizičkim aktivnostima i zdravijim stilovima života mlade populacije i prevenciji i zaštiti od ranog pojavljivanja bolesti - kaže Lukić.
Pomeranje raspusta imalo bi i ekonomsko-finansijske efekte, jer bi škole uštedele na grejanju, ali bi to uticalo i na popunjenost turističkih kapaciteta, hotela i domaćinstava u seoskom turizmu.
Ideja je, kako se navodi, najsličnija fleksibilnom konceptu zapadnoevropskih država, a inicijatori se pozivaju i na podatke Hidrometeorološkog zavoda, prema kojima je najviše padavina na našim planinama prethodinih 10 godina bilo krajem januara i u februaru.
Tokom tih meseci, u planinskim predelima deca i nastavnici imaju velike probleme da dođu u školu ili su potpuno sprečeni da idu u školu, a izgubljenu nastavu ne nadoknađuju.
Inicijativu su pokrenuli školski odbori osnovnih i srednjih škola i aktivi direktora osnovnih škola iz Užica i Čajetine, Skijaški savez Srbije, "Skijališta Srbije",Turistička organizacija regije Zapadna Srbija, Specijalna bolnica za bolesti štitaste žlezde i metabolizma "Zlatibor - Čigota", Poslovno udruženje hotelsko-ugostiteljske privrede Srbije HORES, Udruženje turističkih agencija YUTA, Turistička organizacija Zlatibor i Regionalna razvojna agencija Zlatibor.
Ideja je pre dva dana predstavljena ministru prosvete Tomislavu Jovanoviću, koji je naveo da se prvenstveno mora voditi računa o bezbednosti i zdravlju učenika, a zatim o ekonomskoj isplativosti.
On je naveo da o inicijativi treba da se izjasni stručna prosvetna javnost.