NavMenu

Milion franaka za bolju naplatu poreza na imovinu - GIZ i NSZ privremeno zapošljavaju 40 ljudi

Izvor: Beta Subota, 19.10.2013. 09:50
Komentari
Podeli

Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) saopštila je da sa Nacionalnom službom za zapošljavanje (NSZ) počinje projekat koji će podržavati gradove i opštine u ažuriranju i proširenju baze obveznika poreza na imovinu.

Kako se navodi, kroz ovaj projekat u koji GIZ ulaže 36.000 EUR, privremeno, će biti zaposleno 40 ljudi koji će proći obuku i ažurirati baze podataka na terenu.

Dodaje se da u okviru zajedničke saradnje GIZ obezbeđuje novac za finansiranje zarada dodatno angažovanih saradnika, dok će NSZ izabranim opštinama obezbediti odgovarajuća lica sa svoje evidencije nezaposlenih koji će raditi ažuriranje poreske baze podataka.

- Redovni prihodi od poreza na imovinu doprinose finansijskom jačanju i većoj samostalnosti lokalnih samouprava u Srbiji. Prvih pet opština koje, posle ažuriranje baze podataka o imovini, najviše povećaju obuhvat poreza na imovinu podeliće bespovratni fond od milion švajcarskih franaka - kazao je vođa projekta u GIZ-u Aleksander Grunauer.

On je kako se navodi u saopštenju, kazao da je obuhvat kod poreza na imovinu, u zavinosti od opštine do opštine, od 10 do 60% manji od mogućeg, pa bi povećanje broja obveznika donelo više novca u kase gradova i opština bez povećanja stopa po kojima bi građani plaćali tu vrstu poreza.

- Fond od milion franaka za opštine obezbedili smo zajedno sa Švajcarskom agencijom za razvoj i saradnju, i opštine će samostalno moći da odluče za šta žele da potroše novac, ali će to morati da bude u razvojne svrhe - naveo je Grunauer.

U saopštenju se dodaje da u ovoj fazi projekta učestvuje devet opština iz istočne Srbije, Negotin, Knjaževac, Golubac, Veliko Gradište, Majdanpek, Zaječar, Soko banja, Boljevac i Kladovo.

Naglašava se i da u nekim opštinama u Srbiji ažuriranje baze podataka o nekretninama nije rađeno od 1987. godine.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

08.05.2024.  |  Industrija, Saobraćaj

Osim pande, u Kragujevcu će proizvoditi još jedan model električnog automobila?

Izvori Radara iz FCA tvrde da su u Preseraj stigli svi alati za izradu delova za karoseriju (patosa, blatobrana, vrata, krovova…) dva električna modela, fijat pande i sitroena eC3. Pre dve godine, 28. aprila 2022. Vlada Srbije potpisala je ugovor sa top menadžmentom multinacionalne kompanije Stelantis o proizvodnji električnih automobila u njihovoj ćerci firmi, Fijat Krajsler automobilima (FCA) Srbija u Kragujevcu. Tada je obelodanjeno da

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.