NavMenu

Predstavljen tanak, čvrst i efikasan materijal za apsorpciju vibracija i zvuka (VIIDEO)

Izvor: gradjevinarstvo.rs Utorak, 29.10.2024. 10:50
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: brizmaker/shutterstock.com)Ilustracija
Inovativni kompozitni materijal koji apsorbuje vibracije i prigušuje zvuk, a pritom ostaje izuzetno čvrst i tanak, predstavljen je javnosti kao rešenje za mnoge izazove u građevinskoj i industrijskoj primeni. Istraživači sa švajcarskog Instituta za tehnologiju u Cirihu (ETH Zurich) razvili su ovaj materijal sa specifičnom strukturom koja omogućava istovremenu čvrstinu i efikasno prigušivanje vibracija.

Tradicionalno, materijali koji prigušuju zvuk i vibracije, poput gumenih ploča i ekspandirane pene, imaju tendenciju da budu debeli i meki. Ovaj kompozit, međutim, predstavlja izuzetak, jer je izrađen od ultratankih slojeva čvrstog materijala koje povezuje još tanji sloj elastičnog polimera.

Prototipovi materijala sastavljeni su od staklenih ploča debljine od 0,2 do 0,3 milimetra, između kojih se nalaze PDMS (polidimetilsiloksan) slojevi debljine samo nekoliko stotina nanometara. Razmer između slojeva čvrstog materijala i polimera je ključan - kompjuterski modeli su pokazali da kompozit mora da sadrži najmanje 99% čvrstog materijala po zapremini, dok elastični slojevi čine manje od 1%.

Ioana Tsimouri, vođa istraživanja, navodi da su slojevi polimera neophodni za postizanje efekta prigušivanja, ali ako su predebeli materijal gubi na čvrstini.

Eksperimentalna ispitivanja su pokazala da materijal može da izdrži standardne testove savijanja, kao i da zadržava svoja prigušujuća svojstva čak i na ekstremno niskim temperaturama do -125ºC. U poređenju sa običnim staklom, ovaj kompozit prilikom pada sa visine od 25 centimetara proizvodi znatno tiši zvuk i ne odskače od površine, što svedoči o njegovoj sposobnosti apsorpcije vibracija.

Očekuje se da će dalji razvoj tehnologije omogućiti primenu ovog kompozita u različitim oblastima, kao što su prozori, kućišta mašina, automobilski delovi i elementi u aeronautičkoj industriji. Dodatna prednost jeste mogućnost potpune reciklaže - stakleni deo kompozita može se lako odvojiti od malih količina PDMS-a, što doprinosi održivosti i ekološkoj prihvatljivosti materijala.

Istraživanje je objavljeno u naučnom časopisu Composites Part B: Engineering, a dalji rad na unapređenju ovog inovativnog materijala nastavlja se sa ciljem njegove komercijalizacije.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

07.11.2024.  |  Agro

Ovako će Beograd postati "vrtni grad": Za ozelenjavanje prestonice 28 mil EUR do 2032. godine, u planu i novo preduzeće Šume Beograda

Grad Beograd stavio je na javni uvid Nacrt strategije zelene infrastrukture Grada, za period od 2025. do 2031. godine. U dokumentu koji je izradio Šumarski fakultet Univerziteta u Beogradu, a koji sumira mere potrebne da Beograd postane "vrtni grad", procenjuje se da će ukupni troškovi sprovođenja Strategije u datom periodu biti oko 3.300.000.000 dinara, odnosno približno 28,2 mil EUR, delom iz budžeta Grada a delom iz donacija. U planu

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.