(Foto: Dejan Aleksić) Na staru Beogradsku autobusku stanicu, koja je više od pola veka opsluživala putnike iz svih krajeva zemlje i inostranstva, posle više najava i odlaganja, konačno je stavljen katanac, a bukvalno preko, to jest u toku noći, minulog vikenda sav autobuski saobraćaj sa nje prebačen je u novi, nedovršen kompleks
BAS-a u novobeogradskom Bloku 42.
Iz grada i BAS-a, nedeljama uoči samog preseljenja međugradskih, međunarodnih i prigradskih polazaka u novi stanični kompleks, isticali su da je sve spremno za preseljenje i nesmetan početak rada nove stanice, da je aneks (privremena stanična zgrada) spreman za prijem putnika, da su završeni svi poslovi neophodni za puštanje u rad i da korisnici stanice gotovo neće osetiti proces preseljenja sa jedne na drugu lokaciju.
Ali, kako zaista to izgleda u praksi, upravo kada je reč o onima kojima je novi stanični kompleks i namenjen - putnicima? eKapija je obišla novi stanični kompleks u Bloku 42 i prvi utisak je da brojni putnici jesu zbunjeni, kada je reč o snalaženju u novom kompleksu, ali da istovremeno brojni radnici BAS-a (koji su raspoređeni na više tačaka u aneksu, oko njega, kao i na peronima) strpljivo upućuju putnike. Daju im instrukcije koji su koridori kretanja po stanici u zavisnosti od toga da li su treba da prođu kroz kapiju za međugradske i međunarodne polaske ili treba da idu na dolazne i perone za prigradski saobraćaj.
Izlazak na međugradske perone (Foto: Dejan Aleksić)
- Mislim da nam ovde treba još ljudi, kod međugradskih polazaka - konsultovao se sa trojicom kolega jedan od zaposlenih na ulasku na perone nove stanice.
Instrukcije putnicima koji su u nedoumici, kako se može zapaziti, zaposleni daju i u malenoj privremenoj staničnoj zgradi (aneksu koji će u budućnosti biti topla veza novog BAS-a i novobeogradske autobuske stanice). Kada je reč o ovom objektu u njemu se nalazi ukupno 13 šaltera (uključujući i one za reklamacije i informacije) što je, jasno je, znatno manje šaltera nego na staroj stanici pa se postavlja pitanje kako će šalterski službenici, koji su zasada vrlo ljubazni i predusretljivi, opsluživati sve putnike kada nastanu veće gužve. Oslonac nadležni, čini se, vide u uvođenju onlajn prodaje karata i nekoliko postavljenih kartomata na novoj stanici, ali valja isto tako istaći da putnici koji su već ulazili na onlajn prodaju karata ističu da nije tako jednostavna onlajn kupovina kako su očekivali.
Kartomati na novom BAS-u (Foto: Dejan Aleksić)
- Čini mi se da je znatno jednostavnija aplikacija i onlajn kupovina koju je uveo Srbijavoz - komentarisala je devojka koja je sa drugaricom na kraju rešila da kupi kartu na šalteru.
Privremeni stanični objekat (Foto: Dejan Aleksić)
U aneksu, osim šalter sale i čekaonice (opet manje nego na starom BAS-u), nalaze se i mali kafe-restoran, pekara, trafika (prodavnica), toaleti, službene prostorije za deo osoblja... Ovaj objekat organizovan je tako da ima ulaze i izlaze sa nekoliko strana (ka nekadašnjem buvljaku, ka železničkoj stanici i ka peronima). Ako bi se privremeni stanični sadržaji uporedili sa onima koji su postojali na Prokopu kada je u leto 2018. ta nedovršena železnička stanica postala glavna, aneks na novom BAS-u je znatno bolje opremljen sadržajima koji su potrebni putnicima nego tada Prokop.
(Foto: Dejan Aleksić)
Ali, bez obzira na sve to, maleni aneks jednostavno nema sve ono što bi trebalo da ima centralna stanična zgrada jedne glavne autobuske stanice. A, gradnja stalne stanične zgrade novog BAS-a još uvek se ne nazire i nema naznaka kada bi okvirno mogla da bude kompletno gotova. Ona je podsetimo, trenutno na nivou temelja.
Dolazni peroni (Foto: Dejan Aleksić)
Kada je reč o ostalim sadržajima na stanici, prvi utisak je da su peroni dobro organizovani i označeni što se tiče vrste polazaka - najbliže privremenoj staničnoj zgradi su međugradski i međunarodni polasci, bočno odatle (ispred objekta buduće centralne stanične zgrade) sada su prigradski polasci, a preko puta međugradskih polazaka, na drugoj strani staničnog kompleksa, nalazi se 12 perona namenjenih za dolaske autobusa.
(Foto: Dejan Aleksić)
Ulazi za prigradske i međugradske linije, kao i ulaz na dolazne perone međusobno su razdvojeni. U sredini staničnog platoa je parking za autobuse.
U delu koji je namenjen za međugradske autobuse i na dolaznim peronima postavljene su nadstrešnice i klupe, a na pojedinim mestima i aparati za prodaju kafe, napitaka i slatkiša, ali to nije slučaj sa peronima namenjenim prigradskom saobraćaju (Mladenovac, Lazarevac, Sopot...). Tu jesu postavljeni stubovi za nadstrešnice, ali ništa više od toga. Po svemu sudeći, namera nadležnih očigledno je da se te nadstrešnice urade tek kada bude urađena i glavna stanična zgrada, ali kako je neizvesno kada će to da se dogodi, jasan je i revolt putnika iz prigradskih naselja zbog takvog stanja.
(Foto: Dejan Aleksić)
- Šta to znači, da za razliku od drugih putnika na novom BAS-u, mi iz prigradskih opština, kada budu kiša ili sneg, nećemo imati gde da se sklonimo. Ovo zaista nije u redu, ili nek naše polaske prebace na druge perone do daljeg ili neka naprave makar privremene nadstrešnice - navela je sugrađanka Suzana Mladenović.
(Foto: Dejan Aleksić)
Što se tiče oznaka i pešačkih veza oko stanice i u samom staničnom kompleksu one su dobro urađene. Ni u jednom delu kompleksa ne ukrštaju se pešački koridori i oni za autobuse, a osim toga, na nekoliko tačaka gde nije ista nivelacija terena urađena su stepeništa i pešačke rampe za kretanje osoba sa invaliditetom i putnika sa većim prtljagom. Jedna od zamerki tiče se urađenih staza za slepe i slabovide osobe na koje su u pojednim delovima novog BAS-a stavljene montažne ograde.
Druga primedba odnosi se na parkiranje. Kada je reč o samom parkingu, veći parking prostor za putnička vozila urađen je u zaleđini međugradskih perona, dok je drugi parking uređen u zaleđini dolaznih perona, gde je i većina taksista. Ali, tu i nastaje problem. Trenutno deo taksista parkira svoja kod same kapije dolaznih perona stvarajući tako nepotrebnu gužvu, iako dovoljno prostora za tako nešto ima oko ostalih delova kompleksa novog BAS-a.
(Foto: Dejan Aleksić)
Do i od novog BAS-a - Više autobuskih i tramvajskih linija, ali problematičan interval polazaka
Jedno od pitanja koje se sa razlogom postavljalo uoči otvaranja novog, nekompletnog BAS-a (koje je nadležnima uputila i eKapija, ali bez povratnog odgovora) bilo je i koje linije javnog gradskog prevoza će opsluživati ovaj kompleks, da li će biti uvedene dodatne, kao i da li će biti pojačan interval polazaka postojećih. Informacija o tome objavljena je neposredno uoči puštanja u rad novog BAS-a kada se ispostavilo da se neće ništa drastično menjati u odnosu na stanje pre otvaranje novog BAS-a - da će u tom delu grada saobraćati uglavnom linije koje su i do tada, uz poneku novinu.
Reč je o tramvajskim linijama 7, 9, 11 i 13 i autobuskim 60. 60L, 67, 85, 89, 94, 95, 600, EKO 1 i E6. Neko bi možda rekao pa to je dosta linija, ali problem je u tome što dobar deo njih po redu vožnje retko saobraća, na 20 i više minuta (linije 60, 60L, 67, EKO 1) na šta su se požalili i putnici sa kojima smo razgovarali.
Kako najjednostavnije do nove stanice? (Foto: Dejan Aleksić)
Istina, veza sa novom stanicom su i linije BG voza (koje staju na novobeogradskoj železničkoj stanici), ali problem je u tome što su, iako su prvi put na taj način direktno povezani BAS i gradska železnica, ovi polasci takođe retki i sve češće nepouzdani, za razliku od nekada, kada je po njima mogao sat da se navija.
Jedan od uočljivijih problema koji se tiče veze novog BAS-a sa ostatkom grada je i to što trenutno ne postoji niti jedna linija javnog prevoza koja prelazi preko mosta Gazela na putu do i od novog BAS-a. Jeste najavljena nova linija 93 koja bi išla upravo preko Gazele, ali ona još nije puštena u saobraćaj.
Putnici koji su već "osetili" kako je dolaziti do novog BAS-a javnim gradskim prevozom pitaju se i zašto se ne iskoristi ono što je već u saobraćaju, odnosno zašto se do zone novog staničnog kompleksa u Bloku 42 ne produže postojeće linije 27E i 35 koje prolaze kroz centar grada, a putovanje završavaju u Bloku 20. Zamerke putnika odnose se i na trenutno lošu vezu Bloka 42 i Zemuna.
Kada je reč o putnicima koji koriste prigradske autobuse, oni imaju dodatnu zamerku, a tiče se vremena putovanja na njihovim linijama otkako su ti autobusi preusmereni na novi BAS. Oni navode da je sada produženo njihovo vreme putovanja zbog čega autobusi kasne, odnosno da redovi vožnje nisu prolagođeni novonastalim okolnostima.
Mali info ekrani i stari časovnici... i naravno ASB
Iako na novoj stanici sve novo, čini se da nadležni u ovom preduzeću nisu mogli da se "oproste" od nekih starih detalja - izrazito malih ekrana sa informacijama o polascima i analognih časovnika na peronima. Ali, ono što jeste novo i što su putnici "otkrili" po otvaranju ove stanice je da BAS više nije skraćenica od Beogradska autobuska stanica već od Autobuska stanica Beograd, jer na taj zaključak upućuje novi, latinični natpis nad ulazom u aneks.
Dejan Aleksić