Hrana za pse i mačke je treći najprodavaniji proizvod na stranom tržištu u ukupnom izvozu primarnih poljoprivrednih proizvoda iz Srbije, sa rekordnim rastom vrednosti. Mnogi inostrani brendovi, koji su veoma skupi, imaju značajan pad prodaje u svetu, jer su kupci shvatili da i neke manje poznate firme mogu ponuditi veoma kvalitetne a jeftinije proizvode, kažu srpski proizvođači. Pored povoljnog odnosa kvaliteta i cene, još jedna velika prednost je to što u hrani za kućne ljubimce koja se proizvodi kod nas – nema GMO sirovina, piše magazin Biznis i finansije.
Uočljivo je da plasiranje ovih proizvoda na strana tržišta raste iz godine u godinu.
Prema podacima Privredne komore Srbije (PKS), prošle godine je izvezeno 64.956 tona hrane za pse i mačke u vrednosti od 207,9 miliona evra, pri čemu je obim izvoza uvećan za više od petine, a vrednost za čak 43,7%. Tokom prvih pet meseci 2024. izvezeno je oko 26.000 tona ove hrane, što je 2,4% više u odnosu na isti period prošle godine.
Srbija plasira pomenute proizvode u 46 zemalja. Tokom prethodne dve godine najviše hrane za pse i mačke je prodato na ruskom tržištu, gde je 2023. završilo više od trećine ukupnog izvoza tih proizvoda. Slede Italija (16,3%), Poljska (8,9%), SAD (6,5%), Turska (6,1%), Grčka (3,7%) i brojne druge evropske države.
Na izvoznoj listi se nalaze i Peru, Meksiko, Bangladeš, Tajvan, Koreja, Japan. Tokom prvih pet meseci ove godine najveći kupac je bila Italija, izvoz na tržište Sjedinjenih Američkih Država je u odnosu na isti period 2023. uvećan za čak 220%, Velike Britanije za 183%, a rast prodaje je zabeležen u još 13 evropskih zemalja.
Unapređeni kvalitet i izvozna procedura
U Privrednoj komori Srbije kažu za B&F da takav uspeh motiviše i sve veći broj firmi koje proizvode hranu za druge životinje da dodatno pokrenu linije za pse i mačke.
Jasna Stevanović, viši savetnik u Udruženju za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda PKS navodi da je ovakve izvozne rezultate postiglo svega pet-šest preduzeća, pa se nameće pitanje kako im je to uspelo.
Stevanović smatra da su visoki standardi u proizvodnji i orijentacija ka izvozu ovih firmi bili zamajac za širenje u inostranstvu. Ona podseća da je ovo tržište u Srbiji znatno bolje regulisano 2011. godine, kada je stupio na snagu Pravilnik o načinu razvrstavanja i postupanja sa sporednim proizvodima životinjskog porekla.
Koliki je napredak ostvaren u međuvremenu pokazuje i podatak da je ukupna proizvodnja hrane za pse i mačke porasla sa 255 tona u 2010. na 95.470 tona u 2023. godini.
- Danas naši proizvođači hrane za pse i mačke na međunarodnim sajmovima zauzimaju prestižna mesta u centralnim halama, što se pokazalo veoma značajnim u postizanju izvoznih rezultata. Srpski proizvođači na inostranim tržištima predstavljaju široku paletu proizvoda, namenjenu različitim uzrastima i specifičnim potrebama u ishrani pasa i mačaka. Izvozni rezultati ove industrije velikim delom su podstaknuti i činjenicom da su domaći proizvodi bez prisustva GMO - ističe Stevanović za B&F.
Pored toga, unapređena je i procedura za dobijanje izvoznih papira. Sektor hrane za životinje je među zahtevnijim u pogledu međunarodnih standarda koje domaća preduzeća moraju da ispune radi efikasnog izvoza na tržište EU.
Nadležna
Uprava za veterinu Republike Srbije unapredila je način izdavanja veterinarskih potvrda za izvoz pošiljaka u zemlje Evropske unije, uvođenjem sistema elektronske sertifikacije (TRACES), objašnjava Stevanović.
Sagovornica magazina dodaje da Srbija ima i izvoznike sirovina za ovu industriju.
Neki od primera su krvno brašno, visokoproteinska komponenta koja se koristi u ishrani riba i kućnih ljubimaca, ali i kao organsko đubrivo, ili mesno-koštano brašno, koje služi kao dopunska proteinsko-mineralna komponenta u smešama za ishranu kućnih ljubimaca. Svoju proizvodnju u Srbiji ima i jedan globalni igrač koji je potpuno izvozno orijentisan i samim tim doprinosi dobrim izvoznim rezultatima.
Konkurentna tehnologija
Danube Pet Foods iz Boljevaca izvozi svoje proizvode u sve države Evropske unije, zatim u zemlje regiona, ali i na tržišta poput Izraela, Južne Koreje, Hong Konga, Turske, Rusije, Gruzije, Litvanije, Velike Britanije i Švajcarske. Marko Pavlović, direktor proizvodnje u ovom preduzeću, najavljuje za B&F da planiraju prodaju i na novim tržištima Bliskog istoka, Dalekog istoka i Sjedinjenih Američkih Država.
- Veliki rast broja kućnih ljubimaca, naročito pasa i mačaka, povećava i tražnju za odgovarajućom hranom. Mi u svojoj proizvodnji primenjujemo "coldpressed" tehnologiju, koju koristi još samo nekoliko fabrika u svetu. To proizvode čini veoma privlačnim za pse, nutritivno bogatim, a potrudili smo se i da cena bude pristupačna. Verujem da su to glavni razlozi našeg rasta - ocenjuje Pavlović, koji očekuje da će izvoz uvećati za najmanje 50% naredne godine.
Kada je reč o perspektivama ove industrije, Jasna Stevanović iz Privredne komore Srbije smatra da je jedan od uslova za njen uspeh i ubuduće dodatno usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa regulativom Evropske unije. Potrebno je da se još preciznije definišu celokupni uslovi proizvodnje hrane za kućne ljubimce, s ciljem da se obezbede maksimalna zdravstvena bezbednost i kvalitet ovih proizvoda, uključujući i dijetetsku hranu za one životinje čiji je metabolizam privremeno ili nepovratno poremećen.
Američki proizvođači ostvaruju najveće prihode
Prema izveštaju Evropske asocijacije proizvođača hrane za kućne ljubimce iz juna ove godine, u Evropi ima oko 352 miliona kućnih ljubimaca.
Oni su "raspoređeni" na 166 miliona domaćinstava, odnosno 50% evropskih domaćinstava poseduje jednog ili više kućnih ljubimaca.
Godišnji obim proizvodnje hrane za kućne ljubimce dostigao je 9,9 miliona tona, vrednost prodaje iznosi 29,2 mlrd EUR, dok tržište povezanih proizvoda i usluga vredi 24,6 mlrd EUR.
Očekuje se da će svetsko tržište hrane za kućne ljubimce do 2027. rasti za skoro 21% godišnje, a 2023. najveće prihode u ovoj industriji ostvarili su proizvođači u Sjedinjenim Američkim Državama - 57,6 mlrd USD.