NavMenu

Direktori i psiholozi tvrde da postoje tri fraze koje uspešni zaposleni nikada ne koriste

Izvor: Klix Nedelja, 04.08.2024. 10:09
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pressmaster/shutterstock.com)Ilustracija

Ponekad ono što uspešne ljude razlikuje od ostalih nije ono što govore, već ono što ne govore.

Izvršni direktor američke softverske kompanije Slack Džejmi Delang (Jaime DeLanghe) je 2022. godine za CNBC izjavila da bis na radnom mestu možda trebalo da izbegavate žargon. Ukazala je i na to da je pojedinim istraživanjima, među kojima je istraživanje poslovne društvene mreže LinkedIn, utvrđeno da neke ustaljene konstatacije mogu delovati kao pasivno agresivne prema radnim kolegama.

Direktori, psiholozi i lingvistički stručnjaci smatraju da se najbolji zaposleni obično klone tri fraze i izreke.


"To je što je"

Postoji fraza koju nadređeni i ostale radne kolege ne žele da čuju kada se suoče s problemom na poslu, a koja glasi: "Tako je kako jeste".

- Ljudi to kažu kada zapravo misle: "Nije me briga" - rekao je lingvista i vanredni profesor na američkom Univerzitetu Kolumbia Džon Mekvorter (John McWhorter) prilikom prošlogodišnjeg gostovanja u podkastu multimilijardera Bila Gejtsa "Unconfuse Me".

Verovatno ste čuli ovu frazu ili ste je i sami koristili, možda kao odgovor na dilemu ili situaciju koja se ne može popraviti i jednostavno se mora prihvatiti. Međutim, korišćenje ove fraze, kako je naglasio Mekvorter, može odavati utisak da ste pasivni i narušiti poverenje kolega u vas.

Psiholog Kortni Voren (Cortney S. Warren) je za CNBC sugerisala da je umesto ove fraze potrebno reći nešto poput: "Moram sagledati stvarnost onakva kakva jeste, čak i ako nije onako kako želim, kako bih mogao nastaviti dalje".


"Ovako smo to uvek radili"

Za izvršnog direktora prehrambenog lanca Whole Foods, koji je u vlasništvu Amazona, Džejsona Bjukla (Jasona Buechela) nije prihvatljivo kada zaposleni misli da zna odgovor na apsolutno sve.

- Ponekad sam i ja bio takva osoba u prošlosti, u određenim stvarima. No, na teži način sam naučio da moram biti fleksibilan, posebno u današnjem svetu. Zahtevi kupaca se stalno menjaju, stvari uvek menjaju poslovanje - napomenuo je Bjukl.

Izvršni direktor banke JPMorgan Chase Džejmi Dajmon (Jamie Dimon) i izvršni direktor Amazona Endi Džasi (Andy Jassy) cene radnike koji su motivisani da uče o novim idejama i perspektivama te da pronalaze način kako da ih primene na radom mestu. To znači da postoji rečenica koja može frustrirati svakog direktora, a koja glasi: "Ovako smo to uvek radili".

Nasuprot toga, utvrđeno je istraživanjima, radoznalost i prihvatanje novih prilika mogu vam pomoći da ostanete angažovani u svojem poslu i hobijima, učiniti vas srećnijima i pomoći vam da bolje upravljate zaokretima na vašem profesionalnom putu.


"Nikad neću moći to da postignem. Zašto se mučiti?"

Svako se u jednom trenutku suoči sa zadatkom koji mu deluje nemogućim. Možete se iznervirati, govoreći sebi: "Nikada neću moći to da postignem. Zašto se mučiti".

- Zapravo, vaš mozak može nastaviti da se razvija i menja do starosti. Možeš promeniti karijeru s 50 godina i možeš početi svirati klavir s 80 godina. U svakom trenutku možeš naučiti nove stvari i uz vežbu možeš postati bolji u skoro svemu - istakla je psiholog i predavač na američkom Univerzitetu Jejl Ema Sepala (Emma Seppala).

Umesto da sebi govorite "ne mogu ovo", promenite perspektivu i, kako je savetovala Sepala, recite sebi: "Treba mi više vežbe". Prema njenim rečima, razmišljanje o nečemu što možete uraditi s lakoćom, a potom razmišljanje o tome kada ste to prvi put učinili, može vam pomoći na izgradnji samopouzdanja.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

11.09.2024.  |  Industrija, Saobraćaj

Soko usporava na delu pruge između Beograda i Novog Sada - Umesto 36 vožnja traje skoro 45 minuta

Putnici koji svakodnevno koriste železnički prevoz između Beograda i Novog Sada žale se da danima unazad intersiti voz Soko (najbrži voz na prugama u Srbiji, ponovo "štuca" i usporava i da putovanje njime umesto običajenih 32 do 36 minuta, sada traje 42-44 minuta. Problem je, kako navode, deonica između Stare Pazove i Inđije, gde ovaj ponos srpskih železnica značajno smanjuje brzinu, a na pojedinim delovima čak i nepredviđenos

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.