NavMenu

Žene starije od 45 godina čine polovinu ukupnog broja nezaposlenih žena u Šumadiji

Izvor: Beta Sreda, 23.11.2022. 12:24
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: aslysun/shutterstock.com)Ilustracija
Od 22.577 nezaposlenih u Šumadiji 13.299 su žene, a više od polovine tog broja (6.972) su žene starije od 45 godina. To pokazuju podaci iz poslednjeg statističkog izveštaja Nacionalne službe za zapošljavanje, koje prenosi portal Prešek.

Kako piše portal, u kragujevačkom udruženju "Putokaz" smatraju da su nezaposlene žene starije od 45 godina nevidljiva grupa za poslodavce, i pored znanja i radnog iskustva.

Iz ovog udruženja su 2021. godine razgovarali sa 37 nezaposlenih žena sa teritorije Šumadije, starijih od 45 godina

- Gotovo sve su izgubile veru u "državu i sistem", smatraju da Nacionalna služba za zapošljavanje "ne radi svoj posao", nisu zadovoljne saradnjom sa NSZ, često su bile u prilici da čuju negativne komentare na račun godina i neretko su doživljavale različita poniženja na račun fizičkog izgleda i pola. Većina njih veruje da je zapošljavanje moguće skoro isključivo preko veze, pre svega "politički" - navodi se u izveštaju "Putokaza".

U "Putokazu" smatraju da je ključni problem kada su u pitanju žene starije od 45 godina na tržištu rada to što su one dvostruko marginalizovane – po osnovu roda i starosti.

- One nisu marginalizovane samo u odnosu na svoje muške kolege, već i u odnosu na mlađe koleginice - kazala je za portal Prešek, Snežana Milisavljević iz "Putokaza".

Ona navodi da statistički podaci kada je u pitanju tržište rada ne samo u Srbiji već i u Kragujevcu pokazuju da je među nezaposlenima na tržištu rada 64 odsto žena, a od te populacije više od polovine su žene starije od 45 godina.

Milisavljević dodaje da podaci Putokaza pokazuju da najduže na posao, među nezaposlenim licima sa visokom stručnom spremom u Kragujevcu, čekaju žene starije od 45 godine, i njih je 72%.

- Upravo zbog toga udruženje Putokaz se zajedno sa partnerskim organizacijama iz "Mreže za podršku ženama 45+" izborilo da u Nacionalnoj strategiji za rodnu ravnopravnost za period od 2021. do 2030. godine žene 45+ budu prepoznate kao kategorija teže zapošljivih lica - kaže Milisavljević.

Takođe, u Skupštini grada Kragujevca podneli su Inicijativu za izmene i dopune Lokalnog akcionog plana za zapošljavanje za period 2021-2023. godine kojim bi žene starije od 45 godina bile prepoznate kao teže zapošljiva kategorija i samim tim bile bi obuhvaćene merama aktivne politike zapošljavanja.

Kroz radionice Putokaza je tokom prethodne tri godine prošlo oko 200 žena.

Ovo udruženje je deo "Mreže za podršku ženama 45+" koju pored kragujevačkog udruženja čine ženske organizacije: iz Beograda, Čačka i Aleksandrovca.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

14.04.2024.  |  Finansije

Za 10 meseci zabrane izvoza robe šteta 200 mil EUR

Zbog zabrane trgovine srpskim proizvodima na teritoriji Kosova i Metohije od juna 2023. godine, pa do sada, domaća privreda beleži gubitak od 150 do 200 mil EUR. To Srbiji, ipak, ništa ne znači, kako navodi Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize i usluge pri Privrednoj komori Srbije (PKS), jer vlasti u Prištini i dalje ne odustaju od svoje politike, tako da našoj zemlji ostaje samo da sabira gubitke, jer na

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.