NavMenu

Rumunija ima ogromne energetske potencijale - Koliko su iskorišćeni?

Izvor: Beta Sreda, 05.10.2022. 17:54
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: SergBob/shutterstock.com)Ilustracija
Rumunija posle Holandije ima najveće rezerve prirodnog gasa u Evropi i odlične uslove za solarne i vetroparkove, ali puno korišćenje tih energetskih potencijala već godinama izostaje zbog odsustva dogovora države i privrede, piše nemački privredni magazin Virtšaftsvohe (Wirtsćaftswoće).

Za bogatstvo rumunskih rezervi gasa na kopnu i ispred crnomorske odavno se zna. Ta zemlja se godinama pretežno snabdeva iz sopstvenih izvora, podseća nemački časopis.

I za proizvodnju struje od energije sunca i vetra Rumunija je takoreći predodređena, i jedan od najvećih vetroparkova u svetu kod Konstance, sa 240 vetroturbina, već deset godina proizvodi energiju.

U svetlu rata u Ukrajini i prestanka isporuke ruskog gasa Evropi, raste pritisak na rumunske vlasti da počnu sa tehnički zahtevnom eksploatacijom podmorskih rezervi gasa, koje se nalaze na dubinama između 100 i 1.700 metara, i koje se procenjuju na blizu 200 milijardi kubnih metara.

To, piše list, poređenja radi približno odgovara količini koju je Rusija u novije vreme u jednoj godini isporučivala celoj EU.

Virtšaftsvohe naglašava da bi tim gasom mogle da se snabdevaju i sve susedne zemlje, Mađarska, Bugarska, Srbija, i Moldavija, i tako oslobode zavisnosti od ruskog gasa.

List prenosi ocenu predsednika nemačko rumunske privredne komore i šefa kompanije BAFS za Rumuniju i Bugarsku Andreasa Lira da "Rumunija mora sada da odigra enegetsku kartu".

- Za svega par godina zemlja bi u potpunosti sama sebe snabdevala. Njene energetske potrebe su oko deset milijardi kubnih metara godišnje. Samo pomoću novih ofšor gasnih rezervi, Rumunija bi mogla da se snabdeva 20 godina i da sebi i Evropi stvori novu dodatu vrednost - kaže Lir.

Međutim, firme koje je ministar Popesku pozvao da donesu odluku i dalje oklevaju.

List podseća da je 2019. američki Ekson mobajl (Exxon Mobile) napustio Rumuniju u znak protesta zbog zakona tadašnje vlade, koji je kompanije obavezivao na porez na ekstraprofit i zabranjivao izvoz polovine proizvedenog gasa.

Rumunski parlament je prošle godine smanjio sporni porez i predvideo da država ima pravo preče kupovine samo u slučaju energetske krize, ali zvaničnici Romgaza, koji je otkupio udeo Ekson mobajla, ukazuju da je "eksploatacija gasa u Crnom moru cilj na koji, zbog njegovog strateškog potencijala, mora da se koncentriše cela država".

Stručnjakina rumunskog tink-tanka Ekspertski forum i savetnica Svetske banke Otilija Nutu upozorava da su, što se duže projekat (Neptun dip) bude odlagao, sve manji i izgledi da će uopšte biti realizovan".

- Trebalo je već da igramo važnu ulogu u regionu, jer sada imamo veliku gasnu krizu - smatra ona.

Za deset godina će se sadašnji kupci ruskog gasa prilagoditi, a uz to će se u Evropi smanjiti i potrošnja gasa zbog ciljeva vezanih za smanjenje emisije CO2, upozorava Nutu.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

18.04.2024.  |  Saobraćaj

Jovanović: Razmotriti kupovinu Siemens tramvaja proizvedenih u Kragujevcu za GSP Beograd

Gradska vlast u Beogradu treba da razmotri kupovinu tramvaja od kompanije Simens (Siemens), koji se proizvode u Kragujevcu, ukazao je direktor Centra za lokalnu samoupravu (CLS) Nikola Jovanović. Jovanović je u pisanoj izjavi podsetio da je pre tri godine tadašnji zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić najavio mogućnost kupovine Simens tramvaja koji se proizvode u Kragujevcu, za potrebe beogradskog GSP-a. - Kako su ovi tramvaji bili u

Izdvajamo još...

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.