NavMenu

Izložba "130 godina velike staklene bašte" u Botaničkoj bašti Jevremovac

Izvor: eKapija Ponedeljak, 12.09.2022. 17:40
Komentari
Podeli
(Foto: Aleksandra Kekić / eKapija)
Izložbom "130 godina velike staklene bašte u Botaničkoj bašti Jevremovac", nastalom u saradnji Instituta za botaniku Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Zavoda za zaštitu spomenika kulture zvanično će biti otvorena manifestacija Dani evropske baštine.

U Botaničkoj bašti Jevremovac u utorak 13. septembra 2022. godine u 13 sati, publici će na izložbenim panoima biti prikazan istorijat razvoja univerzitetske botaničke bašte, primeri staklenika u velikim evropskim gradovima kroz originalnu fotodokumentaciju, direktni i posredni uzori staklene bašte u "Jevremovcu", problemi sa kojima su se ova institucija, kao i objekat, suočavali tokom decenija, vreme rekonstrukcije, ukupan izgled, dekorativni detalji, kao i dragoceni biljni fond koji se ovde čuva. Izložba će biti otvorena mesec dana i moguće ju je posetiti svakog dana od 9 do 19 sati.

Tema ovogodišnje manifestacije Dani evropske baštine – Održivo nasleđe, otvorila je prostor za međuinstitucionalnu saradnju ustanova koje se bave zaštitom, očuvanjem i unapređenjem s jedne strane prirodnog, a s druge strane kulturnog dobra. Autori izložbe su istoričarka umetnosti, viši konzervator Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda Ksenija Ćirić i dr Tomica Mišljenović, asistent Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Velika staklena bašta proizvedena je u Drezdenu i na današnje mesto postavljena 1892. godine. Svojom arhitekturom, materijalizacijom i ukupnom estetikom ona je rezultat devetnaestovekovne industrijske revolucije u Evropi, ali i simbol ubrzanog razvoja Beograda i Srbije u vreme dinastije Obrenović. Iako je svoje mesto u našoj prestonici dobila nakon smrti Josifa Pančića, ona je svedočanstvo razvoja botanike kao naučne discipline i ukupnog društvenog napretka. Kolekciju biljaka u velikoj staklenoj bašti danas čini preko 1000 vrsta iz različitih krajeva sveta, a mnoge od njih su retke i ugrožene. Pored izuzetnog estetskog ugođaja koji ova bogata kolekcija biljaka pruža posetiocima, njen poseban značaj je u primeni u edukativne i naučne svrhe.

Ideja i cilj priređivanja izložbe su ne samo obeležavanje trinaest decenija trajanja velike staklene bašte, već i isticanje njenih arhitektonskih, kulturnih, istorijskih, ambijentalnih, naučnih i drugih vrednosti koje je neophodno sačuvati za buduće generacije.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

22.04.2024.  |  Industrija, Saobraćaj

Srbija će projekat "letećih taksija" za EXPO razvijati sa kompanijom Airbus - Najavljeno potpisivanje memoranduma

Vlada Srbije će sa kompanijom Airbus potpisati memorandum za projekat razvoja Air mobility-ja, koji podrazumeva upotrebu malih, visoko automatizovanih aviona, na nižim visinama u urbanim i gradskim oblastima, najavio je ministar finansija Siniša Mali. Mali je na svom Instagram profilu napisao da je sa regionalnim direktorom prodaje u kompaniji Airbus za Istočnu Evropu Aleksandrom Bojanićem, razgovarao je o uvođenju letećih taksija. -

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.