NavMenu

Kako kupujemo stvari za kuću - Gledamo kvalitet i cenu, a najčešće menjamo jastučiće i biljke

Izvor: eKapija Utorak, 02.08.2022. 09:27
Komentari
Podeli

(Foto: Unsplash/Toa Heftiba)
Brza moda stigla je u domen stvari za kuću - svaki Britanac u proseku baci 12 stvari za kuću godišnje, što je ukupno 69,9 miliona predmeta, pokazuje studija sprovedena među 2.000 ispitanika. Najviše se bacaju sveće i jastučići, a prilikom kupovine, kvalitet i cena su presudni faktori.

Studija koju je sproveo Hammonds, trgovac stvarima za kuću, iznenadila je nalazom da mladi koji inače važe za ekološki svesniju generaciju, više bacaju i menjaju stvari. Razlog leži u tome što češće prate trendove. Dobra vest je da skoro svaki drugi ispitanik (46%) kaže da donira stvari koje više ne želi, 14% ih reciklira, 13% poklanja. Samo 9% ispitanika priznaje da baca stvari.

Najviše se bacaju sveće i jastučići, po 8 miliona, zatim biljke (7,7 miliona), posteljina (7,6 miliona). Bacaju se i prekrivači, vaze, lampe. Vrednost ogledala koja se bace svake godine je 300 mil GBP, a tepiha 670 mil GBP.

Ipak, kupci su svesni ekološkog uticaja svojih potrošačkih navika, njih 41% veruje da je kupovina jeftinih kućnih stvari jednako štetna po okolinu kao i brza moda. Ipak, tek svaki četvrti istraži održivost u poslovanju trgovaca pre kupovine. Za 54% ispitanika kupovina polovnih stvari je nisko na listi prioriteta, dok 30% ide i korak dalje i kaže da ne želi da kupuje polovne stvari. Većina ispitanika, njih 66% traži kvalitetne i dugotrajne predmete, 56% želi da ih uklopi u svoj enterijer, a za 48% cena je važan faktor.

Mali procenat zainteresovanih za održiv nameštaj pripisuje se predrasudama, jer 45% ispitanika želi takve predmete, ali smatra da ne može da ih priušti. Ovo je naročito izraženo kod mlađih kupaca za koje je cena i dalje važan faktor iako je održivost visoko na skali prioriteta, pogotovo u poređenju sa starijima.

Tekstilna industrija je jedan od najvećih zagađivača na svetu, i na nju otpada 10% ukupnih emisija ugljenika i 21 milijarda tona industrijskog otpada. Samo u Velikoj Britaniji, oko 900.000 tona tekstilnog otpada završi na deponijama ili u spalionicama svake godine, a udeo tekstila za stvari za kuću je 40%, pokazuju podaci organizacije WRAP.

M. D.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

18.04.2024.  |  IT, Telekomunikacije

Telekom Srbija grupa i zvanično na nemačkom tržištu - MTEL Nemačka otvorila vrata svojih poslovnica

Telekom Srbija grupa nastavlja sa širenjem poslovanja u Evropi. Na svečanosti organizovanoj povodom otvaranja poslovnica u Menhengladbahu i Dizeldorfu, generalni direktor Telekoma Srbija, Vladimir Lučić i generalni direktor MTEL Nemačka, Stefan Božić, presecanjem vrpce simbolično su otvorili novo prodajno mesto kompanije MTEL Nemačka i na taj način označili još jedan značajan korak u širenju poslovanja ove kompanije na velikim

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.