NavMenu

CirEkon - Ulaganje u cirkularnost je ulaganje u uspešnu poslovnu budućnost i dobrobit celokupne zajednice

Izvor: eKapija Četvrtak, 30.06.2022. 10:32
Komentari
Podeli
(Foto: Pixabay)
Suočeni sa savremenim izazovima na globalnom nivou koji su direktna posledica višedecenijskog neodgovornog odnosa prema prirodnim resursima i životnoj sredini, došli smo do istorijskog momenta kada moramo početi da menjamo način razmišljanja i poslovanja, kako bismo dali šansu privrednom i društvenom razvoju i oporavku.

Model linearne privrede koji počiva na konceptu uzmi – napravi/koristi- odbaci kao finalni rezultat daje nekontrolisanu eksploataciju prirodnih resursa i kontinuirani porast stvaranja otpada. To nas dovodi do pitanja šta će se dogoditi kada iskoristimo dostupne resurse? Cirkularna ekonomija nudi set sistemskih promena i mehanizama čijom primenom neminovno dolazi do privrednog razvoja i rasta, ali se istovremeno čuva i životna sredina.

Kako CirEkon posluje (Foto: Promo)Kako CirEkon posluje

Prelazak sa linearne na cirkularnu ekonomiju je postao globalni trend, usvojena je Agenda održivog razvoja do 2030. godine i Sporazum o klimi iz Pariza (2016), čije su se države potpisnice obavezale da će doprinositi smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte na globalnom nivou. Narodna skupština Republike Srbije je ratifikovala Pariski sporazum (2017). Napisana je i Mapa puta za cirkularnu ekonomiju u Srbiji, a potpisana je i Zelena agenda za Srbiju, koja našoj zemlji jasno određuje pravac ka "zelenoj tranziciji".

Evropsko tržište kroz EU Direktivu o eko dizajnu propisuje da svaki uvezeni proizvod ispunjava određene kriterijume u vezi sa energetskom i resursnom efikasnošću proizvoda, a aktivno se radi i na izmenama i dopunama regulativa koje će te indikatore pooštravati što direktno diktira i zahteve ka svim privrednim subjektima u Srbiji koji teže da budu konkurentni van granica naše zemlje. Zadovoljavajući udeo na tržištu se može postići samo ako su privrednici spremni da se prilagođavaju predstojećim promenama.

Pored više paralelnih procesa koji podstiču implementaciju cirkularne ekonomije kao što su izmene pravnog okvira, edukacija i informisanje aktera, razmena znanja i iskustava na nacionalnom, regionalnom i međunarodnom nivou, glavnu ulogu ima dizajn za cirkularnu ekonomiju, jer upravo on inicira preduslove za uspešnu realizaciju preostalih faza (proizvodnja, upotreba/korišćenje, upravljanje otpadom). Dizajn za cirkularnu ekonomiju predstavlja način sistemskog razmišljanja koje podrazumeva veoma dobro poznavanje krajnje funkcionalne potrebe potrošača, razumevanje načina na koji će se proizvod koristiti tokom životnog ciklusa, omogućavanje uspostavljanja cirkularnih strategija kroz dizajn za popravljivost, povrat materijala, čiste cikluse, kao i momenat od koga zavisi kvalitet i dugoročnost upotrebe samog proizvoda. Podrazumeva se odgovoran pristup prema svim komponentama, kako bi se uspešno izbeglo generisanje otpada i produžio životni vek proizvoda, samim tim i sačuvala vrednost proizvoda. Kao što je prelazak na cirkularnu ekonomiju nova potreba privrednog razvoja i napretka, tako je dizajn za cirkularnu ekonomiju garancija uspešnog sprovođenja cirkularnog poslovanja.

(Foto: Promo)
________________________________________

Na osnovu rezultata istraživanja sprovedenog u 17 opština na teritoriji Republike Srbije koje je objavio UNDP u okviru Evropske zelene nedelje 2022. većina ispitanih građana smatra da je zdrava životna sredina važnija od ekonomije, a 64% građana smatra da je moguće ulagati u ekonomiju i ostvariti umereni ekonomski rast, uz paralelno očuvanje životne sredine. Rezultati istraživanja ukazuju da građani Srbije prepoznaju važnost zaštite životne sredine i negovanja ekoloških navika što stvara dodatni prostor za podizanje opšte informisanosti na temu benefita koje cirkularna ekonomija donosi.

________________________________________

Balkan Circular Economy Beacons je tokom prošle godine sproveo istraživanje kako bi se definisala potreba za implementacijom cirkularne ekonomije u Srbiji kroz analizu kapaciteta poslovnog/privatnog sektora, javnog sektora (donosilaca odluka) i inovacijskog sektora. Većina ispitanika iz privatnog sektora smatra da bi prelazak na cirkularnu ekonomiju bio najkorisniji jer bi uticao na smanjenje troškova 58%, poboljšao strukturu rada i učinak 32% i uticao na povećanje kapaciteta 20%. Rezultati istraživanja ukazuju na to da su nedostatak sistemskog pristupa u kreiranju politika, nedostatak znanja i veština i nepoznavanje potencijalnih benefita glavne prepreke u kreiranju politika i propisa koji bi doprineli prelasku na cirkularni model u Srbiji. Samo 43% ispitanika iz akademske zajednice i sektora inovacija je izabralo tačnu definiciju cirkularne ekonomije, a 63% nije upoznato sa Akcionim planom za cirkularnu ekonomiju EU.

________________________________________

Centar za cirkularnu ekonomiju (CirEkon) je svojim višegodišnjim iskustvom, stručnim znanjem i entuzijazmom garancija uspešne implementacije cirkularnog modela u poslovanje. Kroz razmenu iskustava i informacija sa međunarodnim ekspertima, brojne uspešno realizovane projekte, konstantno usavršavanje kadra i širenje pozitivnog uticaja kroz rad sa klijentima i partnerima, CirEkon je postao lider modela poslovanja budućnosti i sinonim za uspešnu tranziciju na cirkularni model. Uz set usluga, među kojima su i procena cirkularnosti i obuka zaposlenih, CirEkon zajedno sa klijentima stvara odgovorni, inovativni poslovni sistem, otporan na najnovije zahteve cirkularnog tržišta. CirEkon uvek ima otvorena vrata pozivajući da, deleći zajedničke vizije, pretvaramo inovativne ideje u dela i podstičemo privredni razvoj, jer ulaganje u cirkularnost je ulaganje u poslovnu stabilnost u budućnosti.

https://cirekon.rs/

Autor: Milan Veselinov, osnivač i direktor CirEkon-a

Celokupan sadržaj tematskog biltena pogledajte OVDE.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

17.09.2024.  |  Građevina

RGZ: Ministar Vesić godinama pokušava da izazove ozbiljan poremećaj u radu katastra

Republički geodetski zavod ocenio je da "ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić svojim dugogodišnjim nečinjenjem direktno krši zakon i pokušava da izazove ozbiljan poremećaj u radu Republičkog geodetskog zavoda". - Uprkos našim upozorenjima, ministar je u dva mandata ignorisao svoje zakonske obaveze i time jasno pokazao nameru da destabilizuje ovu važnu instituciju - navodi se u saopštenju RGZ. Dodaje se

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.