NavMenu

Torlak dobio zeleno svetlo za transfer tehnologije za proizvodnju najsavremenijih vakcina i lekova

Izvor: RTS Petak, 06.05.2022. 17:01
Komentari
Podeli
(Foto: Twitter/screenshot)
Institut za virusologiju, vakcine i serume Torlak ispunjava neophodne uslove za proizvodnju vakcina najsavremenije, takozvane mRNA tehnologije.

To je procenila Svetska zdravstvena organizacija, koje je nedavno i saopštila da će Srbija biti jedna od zemalja u kojoj će se praviti te vakcine.

Krajem februara, tačnije 23. februara, posle razgovora ministra zdravlja Zlatibora Lončara sa predstavnikom SZO za Srbiju i za region Fabijom Skanom i sa predstavnkom SZO za Evropu Hansom Klugeom, stigla je dobra vest da će Srbija moći da proizvodi najsavremeniju vakcinu za mnoge bolesti, kod nas je u ovom trenutku poznata kao vakcina protiv kovida 19, takozvana mRNA vakcina - to je nova tehnologija, tada je stigla dozvola za Srbiju.

Direktorka Instituta Torlak Vera Stoiljković rekla je za RTS da je ta ustanova dobila obaveštenje od SZO da će Institut Torlak, odnosno Srbija učestvovati u transferu tehnologije informacione RNK za proizvodnju lekova i vakcina.

To je, kako kaže, veliki korak, to je budućnost, ono što će napraviti tri koraka napred u osavremenjavanju ovih proizvodnji.

Ova tehnologija je poznata zbog vakcine protiv kovida 19, tu tehnologiju su koristili Fajzer, Biontek i Moderna. To nije tehnologija koja će se koristiti samo u borbi protiv kovida 19.

- Mi se sa tim tehnologijama još nismo upoznali, zato služi ovaj transfer tehnologije, upoznali smo se sa efektima koje vakcine imaju i svi smo zadovoljni, efekti su savršeni, to je napredna tehnologija. Nadamo se i očekujemo da ćemo u dogledno vreme uspeti da je osvojimo zajedno uz podršku Vlade i Ministarstva zdravlja kao i do sada - kaže dr Stoiljković.

Stogodišnje iskustvo Torlaka, kadar koji on poseduje, kao i svi neophodni prostori koje ćemo staviti na raspolaganje za ovu temu su bili uslovi - to je neophodno da bi se ovako nešto moglo sprovesti. Čeka nas dug put, ozbiljno ćemo raditi, napomenula je ona.

- Nakon perioda kada smo se oporavljali, sada osvajamo nove tehnologije, proizvodimo nove vakcine, napredujemo. Kada budemo usvojili novu tehnologiju za informacionu RNK, moći ćemo mnogo više, to se ne odnosi samo na kovid vakcinu već i na mnoge druge vakcine i lekove - kaže dr Stoiljković.

U Institutu i dalje mogu da se rade analize, PCR testovi, antigenski testovi na kovid 19 i može da se primi vakcina protiv kovida.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

15.04.2024.  |  Agro, Finansije

Digitalno svinjarstvo - Kupite Pig token, a posle dve i po godine dobijate 100 kilograma svinjetine

Uzgajate svinje, a ne odlazite na farmu, nema blatnjavih čizama, ni ustajanja u cik zore da bi se nahranile životinje. Zvuči filmski, ali nije. Krešimir Kuterovac, stočar iz Hrvatske, pokrenuo je sa kompanijom Beyondi i Blok Be platformu GoAgro pomoću koje svako može da postane stočar, a da posao uzgajivača svinja radi neko drugi. - Vi kupujete digitalni oblik svinje - PigNFT (Pig token). Minimalna cena je 220 EUR za koju posle dve i po

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.