Naftna industrija Srbije ad Novi Sad raspisala je tender za pružanje konsultantskih usluga o mogućnosti kreiranja statusa međunarodnog IPM operatora u domenu istraživanja i proizvodnje. Status IPM operatora podrazumeva integrisano upravljanje projektima (Integrated Project Management) istraživanja i proizvodnje, u ovom slučaju nafte i gasa, odnosno takozvani "ključ u ruke".
Kako je navedeno u tehničkoj dokumentaciji,
NIS planira da pređe na IPM status prilikom implementacije projekta gradnje postrojenja na naftnim koncesionim poljima u Rumuniji, o čemu je
eKapija već pisala, uz dalje uspostavljanje statusa međunarodnog IPM izvođača.
Zadatak konsultanta je, navodi se, da utvrditi da li postoje ograničenja u zakonodavstvima Rumunije i EU za zaključivanje ugovora po sistemu ključ u ruke.
U slučaju da je nemoguće zaključiti IPM ugovor, kaže se dalje, konsultant treba da utvrdi mogućnost da NIS bude konsultant u toku realizacije projekta u Rumuniji i da predloži alternativne opcije za angažovanje jednog generalnog izvođača za taj posao.
Dodaje se i da je NIS trenutno zainteresovan za sticanje iskustva kao međunarodnog IPM izvođača na teritoriji EU, zbog čega se razmatraju različite opcije u okviru koncesionih aranžmana.
Tender je otvoren do 11. aprila, o detaljima
OVDE.
Podsetimo, Naftna industrija Srbije ad Novi Sad raspisala je početkom februara tender za izradu i ishodovanje dokumentacije neophodne za izgradnju rudarskih postrojenja na koncesionim poljima NIS u Rumuniji.
Rumunska ćerka firma NIS-a, NIS Petrol, u Rumuniji ima šest istražnih koncesija za naftu i gas na 25 godina. Istražna polja nalaze se uz granicu sa Srbijom i Mađarskom. NIS petrol Rumunija već je pre dve godine izgradio dva površinska infrastrukturna objekta, na lokacijama Teremija i Žombolj, na kojima je tada započeta eksperimentalna proizvodnja nafte i gasa.
U dokumentaciji tendera za konsultanta objašnjeni su i koraci koji su vodili do dobijanja zajedničkih koncesionih prava NIS-a i kanadske korporacije East West Petroleum (EWP) od strane rumunske Nacionalne agencije za mineralne resurse u maju 2011.
Naknadno je 85% učešća EWP-a u koncesionom ugovoru preneto na NIS i ta kompanija je imenovana za operatera projekta, da bi se 2014. sva prava prenela na NIS Petrol.
B. P.