NavMenu

Prošle godine na nabavku materijala i opreme RFZO izdvojio više od pola milijarde evra

Izvor: Beta Petak, 03.12.2021. 11:55
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: NicoElNino/shutterstock.com)Ilustracija
Troškovi Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) su tokom prošle godine porasli za 38% u odnosu na 2019, vidi se u javno dostupnim finansijskim izveštajima, objavila je Nova ekonomija. Državni fond je svoju potrošnju procentualno najviše povećao kada je u pitanju nabavka materijala i opreme, za šta je lane izdvojeno više od pola milijarde evra.

Ta suma je prvi nagoveštaj ukupnih troškova nabavki koje je zdravstvo obavilo tokom pandemije, jer je i dalje većina njih pod oznakom "strogo poverljivo", navodi se u izveštaju časopisa Nove ekonomije.

Troškovi materijala i opreme su 2019. činili manje od jedan odsto ukupnih rashoda RFZO, a prošle godine su dostigli 17%.

Država je za RFZO u prethodnoj godini dala 123,9 milijardi dinara (1,05 mlrd EUR). To je povećanje od 389% kada su u pitanju dotacije iz budžeta Ministarstva finansija i Ministarstva zdravlja, u odnosu na prvobitni plan iz Zakona o budžetu za 2020. koji je donet pre izbijanja pandemije.

Naime, RFZO je u 2019. na kupovinu materijala potrošio samo 206 miliona dinara, da bi u 2020. za ove svrhe dao skoro 45 milijardi dinara (382,5 mil EUR).

Ono što je neočekivano jeste da su največi rast imali troškovi kupovine administrativnog materijala, sa 151,7 miliona u 2019. i na 32,6 milijardi u 2020.

U samom finansijskom izveštaju, ali ni u izveštaju Državne revizorske institucije (DRI) se ne precizira koji to materijal spada pod administrativni, a na koji je RFZO potrošio značajan deo novca.

Na nabavku medicinskog i laboratorijskog materijala je u 2020. RFZO potrošio 11,9 milijardi dinara (više od 100 mil EUR).

U 2019. ova stavka nije postojala u finansijskom izveštaju RFZO tako da se može zaključiti da troškova nije ni bilo, odnosno da RFZO nije ni nabavljao ovakvu vrstu materijala ili da je on bio evidentiran u okviru neke druge stavke.

Izmenama Pravilnika u februaru i martu prošle godine, kada je i počela pandemija, uvedeno je pravilo da RFZO sprovodi centralizovane javne nabavke i za sanitetski i medicinski potrošni materijala, kao i za ličnu i zaštitnu opremu, gde spadaju i zaštitne maske i testovi.

To znači da bi RFZO sve ovo nabavaljao centralizovano, a zatim bi zdravstvene ustanove prema svojim potrebama, od RFZO trebovale određene količine. RFZO je ove javne nabavke i raspisao, ali su one obustavljene kada je uvedeno vanredno stanje, a sve nabavke koje se tiču pandemije dobile oznake tajnosti.

U 2020. godini RFZO je uveo i troškove kupovine medicinske i laboratorijske opreme. Ova stavka takođe nije postojala u 2019, a sada je iznosila više od 16 milijardi dinara (137 mil EUR).

Medicinska oprema koja se intezivno nabavljala u toku 2020. bili su respiratori koji su bili neophodni za lečenje pacijenata, ali od koga su kupljeni niti koliko su plaćeni, građani nikada nisu saznali jer i ove nabavke nose oznaku tajnosti, navodi pomenuti časopis.

Koliko je država potrošila za suzbijanje pandemije je gotovo nemoguće precizno utvrditi jer se kovid bolnice grade iz budžeta Ministarstva odbrane, opremaju od novca iz Ministarstva zdravlja, materijal nabavlja RFZO, a neretko i same zdravstvene ustanove raspisuju javne nabavke koje se odnose na kupovinu opreme i materijala koji se odnose na suzbijanje korone.

Fiskalni savet je davao procene da će pandemija javni zdravstveni sistem Srbije koštati najmanje 85 milijardi dinara, od čega najveći deo (približno četiri petine) otpada na troškove neposrednog suzbijanja pandemije, odnosno nabavku mediicinske opreme i lekova, kao i poroširenje starih i izgradnju novih bolničkih kapaciteta.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

27.03.2024.  |  Industrija, Saobraćaj, Finansije

Grad ustupa privatnicima više od 30 zemunskih i palilulskih autobuskih linija - Spreman nacrt JPP na deset godina, posao težak pola milijarde evra

Gradske linije na potezima 100 i 700, kao i još nekoliko linija koje prelaze preko Novog Beograda i Zemuna, definitivno će biti ustupljene privatnim prevoznicima. Danas se održava hitna telefonska sednica Privremenog organa grada, na kojoj je od 100 tačaka, najvažnija upravo ona koja se tiče Odluke o usvajanju predloga projekta javno-privatnog partnerstva u obavljanju javnog prevoza na pomenutim linijama. Nacrtom ove odluke predviđeno je

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.