NavMenu

Socijalna preduzeća su održiva ukoliko sama ostvaruju najmanje 25% godišnjeg prihoda - Kada ćemo dobiti Zakon o socijalnom preduzetništvu

Izvor: Tanjug Sreda, 13.10.2021. 08:36
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay/Nattanan Kanchanaprat)Ilustracija
Još se ne zna kada će biti usvojen Zakon o socijalnom preduzetništvu, čije donošenje se najavljuje godinama, a usvajanje je bilo planirano još za 2015. godinu, rečeno je na onlajn skupu koji je organizovala Privredna komora Srbije (PKS).

Na skupu na kome je predstavljena metodologija za mapiranje socijalnih preduzeća i merenja njihovog impakta koju PKS radi u saradnji sa Dinom Rakin, ekspertom za socijalno preduzetništvo, Sanja Gavranović iz Ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja je navela da je plan bio da se zakon usvoji ove godine. Međutim, u međuvremenu su stigle načelne primedbe iz Ministarstva privrede, pa će se tek definisati dalja procedura oko usvajanja ovog zakona.

Ekspert za socijalno preduzetništvo Dina Rakin je istakla da je metodologija rađena na osnovu evropskih iskustava i standarda i da se u definiciji pošlo od toga da socijalno preduzeće stvara novu vrednost i osigurava finansijsku održivost tako što najmanje 25% godišnjeg prihoda ostvaruje obavljanjem svoje preduzetničke aktivnosti.

- Ovaj procenat nije proizvoljan. Praksa je pokazala da je 25% optimalan procenat, dok ostatak prihoda socijalnih preduzeća može da bude od donacija, od volonterskog rada i slično - istakla je ona.

Navela je i da su socijalna preduzeća privatne inicijative, zasnovane na dobrotvornom članstvu, pri čemu je veoma važno da se obezbedi autonomija njihovog delovanja.

- To pitanje je različito rešeno u pojedinim državama i u nekima su javne institucije partneri socijalnih preduzeća. U takvim slučajevima je veoma bitno da se ograniči pitanje donošenja odluka i da javne institucije imaju manjinsku ulogu u odlučivanju - istakla je Dina Rakin.

Prema njenim rečima, drugi važan element, kada je reč o partnerstvu sa javnim institucijama jeste koji je prihvatljivi procenat vlasništva javne institucije. Istakla je da bi taj procenat trebalo da bude ispod 30%, kako bi se garantovala autonomija socijalnog preduzeća.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

07.05.2024.  |  Vesti

Nemačka od 1. juna menja pravila za građane Zapadnog Balkana

Državljani Srbije, BiH, Crne Gore, Severne Makedonije i Albanije uživaće privilegovan pristup tržištu rada Nemačke od 1. juna 2024. godine, prema Uredbi o Zapadnom Balkanu. To je zbog toga što je Nemačka odlučila da udvostruči broj viza koje će državljanima ovih šest zemalja dobijati u svrhu rada godišnje na 50.000, koje će od juna 2024. godine izdavati Federalna agencija za rad, prenosi SchengenVisaInfo, a prenosi Indikator.ba.

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.