NavMenu

Šta je sejtan i može li da bude dostojna zamena za meso

Izvor: Agroklub Nedelja, 22.08.2021. 14:54
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Visionsi/shutterstock.com)Ilustracija
Na poslednjem Noćnom Bazaru u Novom Sadu mogli su se videti razni štandovi sa prehrambenim delikatesima malih proizvođača. Jedan štand je naročito privlačio pažnju, jer su na njemu bile poređane kobasice, pljeskavice i drugi "mesni" proizvodi sa namazima, ali u malim pakovanjima.

U pitanju su specijaliteti Vegeterijane Plus iz Sombora. Kao što sam naziv kaže, u pitanju su posno-vegansko-vegeterijanski proizvodi bez sadržaja životinjskog porekla.

- Mi proizvodimo namaze od suncokreta, paprike, sremuša, luka, zatim sir sa ukusom suncokreta, pikant i običan, onda kulen i kobasice, slaninu, čvarke, pljeskavice, falafele, i to sve na bazi sejtana. Sve je isključivo vegansko, bez aditiva, bez konzervansa, ništa životinjskog porijekla - kaže Miloš Momirović čija je majka započela ovu proizvodnju prije dvije decenije, a profesionalno od 2011. godine.

Kako nastaje sejtan?

Osnovni sastav ovih proizvoda je biljno meso - sejtan, koji se pravi tako što se ispira skrob iz žitarica, odnosno pšeničnog brašna. Dobija se proteinska smesa koja se začini, termički obradi i vakumira, bez ikakvih dodataka ili aditiva. Dakle, da bi se dobio specifičan ukus pljeskavice, kulena, slanine - tom sejtanu se dodaju začini koji bi se inače dodavali u te mesne proizvode.

- U pljeskavicu ide lan, suncokret, sušeno povrće, od začina, bijeli luk, crni luk, biber... Smesa je kompaktna, a kad se doda topla voda i ispeče se, budu fenomenalne pljeskavice, jednostavno je i brzo.

Proteinska smesa ili gluten od kog zapravo nastaje ovo "pšenično meso" je neutralnog ukusa koje upija aromu začina. Najčešće se pravi od polubelog brašna tipa T-850 i crnog brašna tipa T-1100, a može se umesiti u kućnim uslovima.

Takođe, može da se kupi u prodavnicama zdrave hrane u svježem i dimljenom obliku.

Svake godine prodaja bolja od prethodne

Koliko je popularna zamena za meso, naročito usled podizanja svesti o zaštiti životne sredine, uticaja klimatskih promena, pa i pandemije virusa korona koja je mnoge navela da razmišljaju o zdravoj ishrani, svedoči i zanimanje za proizvode Vegeterijane Plus.

- Zadovoljni smo, sve je više ljudi koji poste ili se ovako hrane. Svaka godina je po prodaji bolja od prethodne, sve ide bolje. Najbolja reklama je kad neko proba, pa kad dođe opet zadovoljan, preporuka je najbolja reklama. Trenutno radimo ovako, a u budućnosti, videćemo da li ćemo proširiti asortiman - kaže Momirović.

Međutim, na pitanje da li bi svoje proizvode, koji se inače mogu naći u prodavnicama zdrave hrane po celoj Srbiji, prepreporučio pre nego pravo meso životinjskog porijekla, ostao je uzdržan.

- Ne bih nikome ništa preporučivao, to je stvar slobodnog izbora, tako da neka svako odluči najbolje sam - zaključuje somborski proizvođač.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

18.04.2024.  |  Finansije, IT, Telekomunikacije

Hrvatski Aircash stiže u Srbiju

Aircash, prvi hrvatski viševalutni gotovinski novčanik koji radi u državama Evropske Unije i u Švajcarskoj i ima million korisnika, najavio je dolazak na tržište Srbije. Ovo je za Bloomberg Adria potvrdio Hrvoje Ćosić, direktor kompanije. Izdavalac Aircash Mastercard prepaid kartice je licencirana institucija za elektronski novac s licencom Hrvatske narodne banke koja važi u svim državama EU. Upisani su u EU registar institucija za

Izdvajamo još...

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.