Približno dve trećine privrednika je ocenilo da ima osnova za povećanje minimalne cene rade, ali da bi rast zarada bio održiv, dugoročan i za preduzeća prihvatljiv, neophodno je smanjiti poreze i doprinose na zarade, saopštila je danas Unija poslodavaca Srbije.
- Većina poslodavaca, njih 63%, izjasnilo se da je rast minimalne cene rada neophodan, a da je za to neophodno ispuniti nekoliko uslova, a prvi je smanjenje poreza i doprinosa na zarade za šta je glasalo 85% privrednika - navodi se u saopštenju tog udruženja, nakon ankete u mikro, malim, srednjim i velikim preduzećima.
Dodaje se da taj procenat privrednika koji su za povećanje minimalca predstavlja izuzetno veliki rast u odnosu na samo 15% poslodavaca, koliko je tokom najjače kovid krize u 2020. podržalo njegovo povećanje.
Za povećanje minimalca, kako se navodi, glasao je visok procenat njih i u odnosu na 2018. godinu kada je taj predlog podržalo njih 43% i u odnosu na 2019. kada je taj zahtev podržalo 46% poslodavaca.
Povećanje neoporezivog dela zarade, kao uslova za rast minimalne zarade podržava 55% anketiranih, a suzbijanje rada na crno 44% preduzetnika smatra vrlo važnim za održivo poslovanje srpskih preduzeća.
Na osnovu ankete među preduzećima, Unija poslodavaca formulisala je nekoliko predloga koji mogu da omoguće održivi rast minimalne cene rada, a prvi je povećanje neoporezivog iznosa, odosno ukidanje fiskalnog opterećenja za minimalne zarade.
Drugi predlog je da se smanje porezi i doprinosi za sve zaposlene, kao i administrativne procedure i troškovi.
Treći predlog je uvođenje poreskih olakšica za novozaposlene i osobe starije od 45 godina.
Unija poslodavaca će ove predloge izneti na pregovorima sa predstavicima Vlade Srbije i sindikatima koji počinju za nedelju dana.