NavMenu

Evropska unija želi da stane na put pranju novca - U pripremi novi propisi

Izvor: BANKAR Nedelja, 25.07.2021. 13:50
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Mckyartstudio/shutterstock.com)Ilustracija
Evropska komisija priprema nove, već šeste smernice protiv pranja novca. Sada će tu biti i posebna agencija, jer mada propisi postoje, pranje novca u EU se naveliko nastavlja.

- Naši propisi protiv pranja novca su među najoštrijima na svetu. Ali se oni sad moraju i dosledno sprovoditi. Jer tu kod mnogih zemalja Unije, uključujući i Nemačku nije bilo baš previše volje i napora: novac je novac, previše često se ne pita odakle je došao - tvrdi potpredsednik EK Valdis Dombrovskis.

Čak i neke ugledne banke nisu nesklone da "malo pomognu": ovi novi planovi su zapravo i nastali kad je 2018. otkriveno da je Danske Bank godinama prala novac preko jedne svoje relativno male filijale u Estoniji. To nije bio sitniš: procenjuje se da je reč o oko 200 mlrd EUR – sumnjivog ili barem nepoznatog porekla, piše Dojče Vele.

To je i sve članice EU podstaklo da shvate da su potrebni novi propisi, ali i posebno telo koje bi i velikim bankama moglo i smelo da "gleda u prste". No ipak, to je odlučeno na "evropski način": prvo treba dogovoriti gde će biti sedište te agencije tako da će ona biti spremna za posao – tek za tri godine. No onda joj se ostavlja još dve godine da zaista počne da deluje u potpunosti.

Evropska poverenica za finansijske usluge Meirid Mekginis upozorava da je pranje novca "jasna pretnja" – za građane, za demokratske institucije i za čitav finansijski sistem. Jer procena je da čitavih 1,5% BDP-a Evropske unije – a to je 133 mlrd EUR– otpada na poslove s "prljavim" novcem. "Moraju se začepiti rupe koje mogu da koriste kriminalci", kaže poverenica.

"Problem" kriminalaca je uvek isti: kako novac stečen kriminalom – na primer narkoticima, švercom, ucenom, pljačkom ili kockom "uvesti" u legalan opticaj. To se ne tiče samo organizovnog kriminala Starog kontinenta: Evropa je popularna među bandama čitavog sveta zbog ponekad velikih rupa u propisima i ukupnog ovdašnjeg bogatstva gde je lakše "potopiti" nekoliko miliona", ističu iz EK.

Mnogo posla se obavlja "polulegalno": preko anonimnih firmi i posrednika za koje je teško reći ko je pravi vlasnik. Toga ubrzo više ne bi smelo biti: u EU će se uvesti indeks svih računa i njihovih pravih vlasnika – dakle ne samo poštanskog sandučića u Panami.

Jer trikova ima bezbroj, novac se deli na manje iznose, firme osnivaju firme koje su vlasnici još drugih firmi, a i transakcije preko nebrojenih računa u inostranstvu je posao od nekoliko sekundi.

- Protiv toga već ima mnogo propisa – najkasnije kad se taj novac "pojavi" u Evropi na primer prilikom kupovine nekretnina, ali tu ima mnoštvo propusta - zaklučuju iz Evropske komisiije.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

18.04.2024.  |  Finansije, IT, Telekomunikacije

Hrvatski Aircash stiže u Srbiju

Aircash, prvi hrvatski viševalutni gotovinski novčanik koji radi u državama Evropske Unije i u Švajcarskoj i ima million korisnika, najavio je dolazak na tržište Srbije. Ovo je za Bloomberg Adria potvrdio Hrvoje Ćosić, direktor kompanije. Izdavalac Aircash Mastercard prepaid kartice je licencirana institucija za elektronski novac s licencom Hrvatske narodne banke koja važi u svim državama EU. Upisani su u EU registar institucija za

Izdvajamo još...

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.