NavMenu

NALED: Kvalitet na javnim nabavkama treba da bude ispred cene

Izvor: Tanjug Utorak, 06.07.2021. 11:15
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: StanislauV/shutterstock.com)Ilustracija
Najniža cena ne treba da bude ključni kritetijum u postupku javnih nabavki, već kvalitet usluga, robe ili izvođenja radova, smatraju građani i kompanije koje učestvuju na tenderima, objavila je Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED).

Svaki drugi građanin Srbije priznaje da ne zna gotovo ništa o javnim nabavkama, ali bi više od 80% njih pristalo da se izgradi manje kilometara puteva, ukoliko bi bili kvalitetniji ili nabavi manje vozila javnog prevoza, ako manje zagađuju životnu sredinu, pokazuje istraživanje stavova o javnim nabavkama koje je sproveo NALED uz podršku Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (Sida).

Rezultati istraživanja biće predstavljeni tokom jula u okviru kampanje "Mesec javnih nabavki", koju pokreću NALED i udruženje "Ponuđači Srbije" povodom godinu dana od primene novog Zakona i e-Portala za javne nabavke.

Tokom kampanje, koju je podržala i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) u okviru projekta "Javno-privatni dijalog za razvoj", svi ponuđači, naručioci i stručna javnost pozvani su da putem sajta jpd.rs ukažu na probleme, izazove i moguća rešenja za transparentnije i fer postupke nabavki, saopštio je NALED.

NALED napominje da, prema istraživanju svaki četvrti ponuđač ne veruje da su postupci pošteni, a skoro polovina ne ispunjava uslove, zbog čega ne čudi da većina nijednom nije učestvovala u javnim nabavkama u protekle tri godine.

Ovi ponuđači smatraju da bi ih bolja kontrola, transparentnost i primena drugih kriterijuma osim cene, motivisali da se aktiviraju, saopštio je NALED.

Dodaje kako naručioci ističu da kriterijum kvaliteta ne koriste češće, jer nemaju model na osnovu kojeg bi postavili nabavku, smatraju da su takve nabavke rizičnije ili ističu da nisu dovoljno obučeni da ih organizuju.

- Institucije i javna preduzeća na nabavke godišnje potroše više od 440,5 milijardi dinara i trebalo bi da novac poreskih obveznika troše na najkvalitetnije moguće proizvode i usluge, ali u čak 90 odsto nabavki jedini kriterijum je cena. Želimo da postignemo bolju kontrolu sprovođenja ugovora, i da se vidi da li je naknadno menjana vrednost nabavke i da li su nabavljeni proizvodi ili izvedeni radovi u skladu sa ponuđenim - izjavila je direktorka za dobru upravu u NALED-u Ana Ilić.

Dodala je da je krajnji cilj jačanje poverenja u sistem i jačanje konkurencije u postupcima, koja je kod nas jedna od najnižih u Evropi, sa samo 2,5 ponuđača po tenderu, odnosno čak 55% nabavki sa samo jednom ponudom.

- Želimo da do 2023. godine kriterijum ekonomski najpovoljnije ponude bude zastupljen bar u 30% postupaka, a da prosečan broj ponuđača podignemo na 3,5 - rekla je Ilićeva.

Zakon o javnim nabavkama od sredine prošle godine propisuje da se svi postupci od sredine prošle godine sprovode isključivo elektronski preko novog Portala javnih nabavki.

- Dve trećine ponuđača zna da se nabavke sada sprovode onlajn, a čak 90 odsto ih smatra da je portal doprineo unapređenju efikasnosti javnih nabavki. Ipak, žele dalje unapređenje transparentnosti i pojednostavljenje procedura kako bi u većoj meri učestvovali u postupcima - rekla je predsednica udruženja "Ponuđači Srbije" Jasmina Marković.

Napomenula je da je u prvih šest meseci primene novog zakona 70% tendera obustavljeno, jer nije bilo ponuda.

- Pored izgradnje poverenja u sistem nabavki, kroz ovaj projekat želimo da radimo na daljim unapređenjima funkcionalnosti portala i da olakšamo učešće posebno malim i srednjim preduzećima - istakla je Markovićeva.

NALED je najavio da će tokom "Meseca javnih nabavki" biti održani okrugli stolovi sa ponuđačima i naručiocima na kojima će biti detaljno predstavljeni rezultati istraživanja i inicijative za dalje jačanje kapaciteta svih učesnika u postupcima za primenu propisa, veće učešće ekoloških i socijalno-inkluzivnih nabavki, kao i unapređenje kontrole i zaštite prava ponuđača.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

18.04.2024.  |  Finansije, IT, Telekomunikacije

Hrvatski Aircash stiže u Srbiju

Aircash, prvi hrvatski viševalutni gotovinski novčanik koji radi u državama Evropske Unije i u Švajcarskoj i ima million korisnika, najavio je dolazak na tržište Srbije. Ovo je za Bloomberg Adria potvrdio Hrvoje Ćosić, direktor kompanije. Izdavalac Aircash Mastercard prepaid kartice je licencirana institucija za elektronski novac s licencom Hrvatske narodne banke koja važi u svim državama EU. Upisani su u EU registar institucija za

Izdvajamo još...

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.