NavMenu

Šta su oni koji rade od kuće dobili, a šta izgubili? - Rad na daljinu nije prepoznat u domaćem zakonodavstvu, sindikati očekuju raspravu krajem godine

Izvor: Tanjug Nedelja, 20.06.2021. 14:51
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Ahmet Misirligul/shutterstock.com)Ilustracija
U Savezu samostalnih sindikata Srbije očekuju da će krajem godine prilikom razgovora o izmenama Zakona o radu biti rešen problem rada na daljinu, jer zaposleni koji rade onlajn sada nisu zaštićeni na odgovorajuć način, kaže sekretar Veća SSSS Zoran Mihajlović.

- Rad od kuće je institut koji je u naše zakonodavstvo unet sa Zapada još 2014. godine, ali je tada zamišljen sasvim drugačije, kao mogućnost da mladi bračni parovi koji stvaraju porodicu budu više sa decom i da se tako utiče na natalitet. Međutim, pojavom pandemije to je dobilo sasvim drugi karakter - rekao je Mihajlović Tanjugu.

On je dodao kako su poslodavci rešavajući problem širenja virusa kovida 19, tako što su slali ljude da rade od kuće, ostvarili velike uštede.

- Mi imamo informacije da su pojedine firme napuštale zakupe u poslovniim centrima i prešli na rad na daljinu, čime su uštedeli veliki novac za zakup, kao i za energente, a ti troškovi su prešli na zaposlene koji rade od kuće - rekao je Mihajlović.

Napomenuo je da poslodavci svojim zaposlenima nisu kompenzovali te troškove, jer naše zakonodavstvo nije pratilo trendove u poslednjih godinu i po dana, pa ti radnici nisu ni na koji nacin zaštićeni.

- Oni su u početku smatrali da im je olakšan posao, ali sada ne dobijaju naknadu za prevoz i topli obrok, a pitanje je i na koji način poslodavac posmatra njihovo radno vreme i da li će ga uopšte imati, jer svakom poslodavcu može da se učini da nisu radili osam sati i da ih pozovu da nešto urade popodne i uveče kada treba da odmaraju - ocenio je sekretar Veća SSSS.

On je istakao da će, ukoliko u budućnosti radnici na daljinu ne budu zakonom zaštićeni, biti još više zloupotreba nego što ih sada ima.

- Kada radnici nisu dovoljno plaćeni, ni država neće imati koliko treba, jer neće biti uplaćeni odgovarajući porezi i doprinosi. Zato mislim da je krajnje vreme da država stavi takav rad u zakonske okvire kako poslodavci to ne bi zloupotrebljavali i kakao bi radnici bili zaštićen i da svi u tom lancu imaju neku korist - rekao je Mihajlović.

Zaključio je da će SSSS tražiti da se to reguliše zakonom i dodao da će se o toj temi raspravljati krajem godine kada budu formirane radne grupe za izmenu Zakona o radu.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

18.04.2024.  |  Finansije, IT, Telekomunikacije

Hrvatski Aircash stiže u Srbiju

Aircash, prvi hrvatski viševalutni gotovinski novčanik koji radi u državama Evropske Unije i u Švajcarskoj i ima million korisnika, najavio je dolazak na tržište Srbije. Ovo je za Bloomberg Adria potvrdio Hrvoje Ćosić, direktor kompanije. Izdavalac Aircash Mastercard prepaid kartice je licencirana institucija za elektronski novac s licencom Hrvatske narodne banke koja važi u svim državama EU. Upisani su u EU registar institucija za

Izdvajamo još...

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.