NavMenu

U Srbiji tokom 2019. proizvedeno 9,62 miliona tona otpada - Najveći zagađivači termoenergetski objekti

Izvor: Tanjug Ponedeljak, 08.03.2021. 17:18
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: kanvag/shutterstock.com)Ilustracija
U Srbiji je tokom 2019 proizvedeno 9,62 miliona tona otpada, od čega je 78.000 tona opasan otpad, kaže direktor Agencije za zaštitu životne sredine Filip Radović.

Predstavljajući Izveštaj o stanju životne sredine u Srbiji za 2019. godinu pred skupštinski Odborom za zaštitu životne sredine, Radović je rekao da su termoeneregetski objekti najveći proizvođači otpada i da leteći pepeo od uglja čini 78% ukupne količine proizvedenog otpada.

- Od ukupne proizvedene količine otpada prijavljen je način postupanja za 23% , dok je 77% ostalo na lokacijama gde je otpad proizveden, što predstavlja upravo leteći pepeo iz uglja - kaže Radović.

Naveo je da je na teritoriji Srbije do sada izgrađeno 11 sanitarnih deponija, 15 transfer stanica i 36 reciklažnih centara.

Kaže i da ja javno-komunalna preduzeća organizovano odlažu otpad na 136 nesanitarnih deponija, od čega je prijavljeno da se njih 30 trajno zatvara, dok ostalih 106 i dalje korisiti 29 nesatiranih deponija koje se nalaze u poplavnom području.

- To znači da u slučaju povećanja vodotokova može doći do njihovog zagađivanja plivajućim otpadom - upozorio je Radović.

U strukturi komunalnog otpada, kaže Radović, najveću zastupljenost predstavlja biorazgradivi otpad.

Naveo je i da je na teritoriji Srbije locirano 2.500 divljih deponija, a da je u 2019. organizovano čišćenje divljih deponija na 1.396 lokacija.

Reciklaža napreduje

Radović je rekao i da je od ukupno 370.000 tona ambalaže stavljene na tržište Srbije u 2019. godini, reciklirano 219.000 tona, odnosno 59,2%.

- To je sada najveći procenat reciklaže ambalaže od kada se primenjuje taj proces Srbiji - kaže Radović.

Povećane su, navodi, količine električnog i elektronskog otpada, odnosno otpadnih baterija i otpadnih vozila, kao i količina uveznih otpadnih guma i otpadnih baterija i akumulatora što, kaže, pokazuje stepen razvijenosti reciklažne industrije za ove vrste otpada.

- Srbija daje najveće subvencije za reciklažu posebnih tokova otpada u regionu i to jeste jedan od faktora zbog čega procenat reciklaže u ovoj oblasti u Srbiji iz godine u godinu napreduje - rekao je Radović.

Otpad iz oblasti zdravstvene zaštite

Naveo je i da se količina proizvedenog otpada iz oblasti zdravstvene zaštite i njegovo tretiranje i dalje blago povećava u odnosu na prethodne godine.

- Približno 90% otpada stvorenog u zdravstevnim ustanovama čini otpad čije sakupljanje i odlaganje podleže posebnim zahtevima zbog sprečavanja infekcije - kaže Radović.

Naveo je da su 63 zdravstene ustanove koje imaju postojenje za tretman ove vrste otpada izvestile da su preradile ukupno 2.900 tona otpada koji nastaje u zdravstevnim ustanovama i naglasio da je taj segment važan posebno tokom pandemije.

Radović je rekao da je u toku 2019. izvezeno 420.000 tona otpada, što predstavlja manju količinu u odnosu na prethodnu godinu, a uvezeno 227.000 tona otpada što je manje nego 2018.

Odbor za zaštitu životne sredine je nakon rasprave prihvatio Izveštaj o stanju životne sredine za 2019. godinu, a na sednici je najavljeno da će 22. marta, na Dan voda, biti organizovano javno slušanje posvećeno prečišćavanju voda.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

16.04.2024.  |  Vesti

Poljski lanac Žabka dolazi u Srbiju?

Poljska grupacija Żabka planira da uđe na više tržišta Jugoistočne Evrope. Kompanija iz Poljske nedavno je registrovala internet domen za Srbiju, dok je istovremeno u Rumuniji akvizicijom preuzela kompaniju za distribuciju hrane. Pored akvizicije, registrovana je i posebna kompanija za razvoj maloprodajne mreže, saznaje portal Retail Serbia. Na upit ovog portala kako gledaju na srpsko tržište imajući u vidu da su nedavno kupili domen

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.