Berlin uvodi obavezu postavljanja fotonaponskih ili solarnih termalnih sistema na krovove novoizgrađenih zgrada, kao i na postojeće zgrade pri renoviranju krova, što bi trebalo da pomogne prestonici Nemačke da dostigne udeo solara u potrošnji električne energije od 25% do 2050. godine. Ova obaveza važiće od 1. januara 2023. godine.
Senator za privredu i energetiku Berlina, Ramona Pop iz stranke Zelenih, kaže da solarna energija ima ključnu ulogu na putu glavnog grada Nemačke ka klimatskoj neutralnosti i dodaje da Berlin ovim potezom daje primer drugim delovima zemlje na polju zaštite klime i energetske tranzicije, prenosi portal
Balkan Green Energy News.
Izuzeci od ove obaveze odnosiće se na krovove koji su okrenuti ka severu, kao i na slučajeve kada je postavljanje solarnih panela tehnički neizvodljivo.
Usvajanjem ovog propisa, Berlin sledi primer drugih gradova i regiona u svetu koji su uveli obavezne solarne panele za deo novih privatnih i javnih zgrada.
Nemački dnevni list Tagešpiegel podseća da vlasti nemačke prestonice od prošle godine odobravaju subvencije fizičkim licima, firmama i neprofitnim organizacijama za postavljanje baterija za skladištenje solarne energije u iznosu do 15.300 evra.
U cilju podrške ostvarivanju cilja Evropske unije da dostigne klimatsku neutralnost do 2050. godine, Evropski parlament je prošle godine usvojio izveštaj kojim u kom se poziva na pokretanje programa podrške postavljanju krovnih solarnih elektrana širom EU.
Na krovovima u EU može da se pomoću solarnih panela proizvede 680 teravat-sati struje godišnje i da se tako pokrije četvrtina sadašnje potrošnje, navodi SolarPower Europe.