Ministarka rudarstva i energetike Srbije Zorana Mihajlović izjavila je danas da će u narednih sedam do deset dana biti potpisan sporazum između Srbijagasa i gasne kompanije iz Republike Srpske u vezi sa gasifikacijom na teritoriji Republike Srpsku.
Mihajlović je posle sastanka sa ministrom energetike i rudarstva Republike Srpske Petrom Đokićem u Vladi Srbije, navela da je u planu da se gradi i gasna interkonekcija, investicione vrednosti 47 mil EUR, koja će povezati Republiku Srpsku na gasovod Balkanski tok.
Ocenila je i da je zajednički cilj u saradnji Srbije sa Republikom Srpskom još brža i efikasnija realizacija projekata, jer povezivanje u oblasti energetike doprinosi njegovom sveukupnom napretku.
- Regionalna saradnja je uslov da ceo region napreduje, jer ne može jedna država da ide napred ako ne napreduju i ostali - rekla je Mihajlović, saopštilo je ministarstvo.
Mihajlović je rekla i da je izgradnja hidroelektrana na gornjoj Drini značajna ne samo za Srbiju i Bosnu i Hercegovinu, nego i za ceo region, kao što je i izgradnja Transbalkanskog koridora za prenos električne energije projekat od regionalnog značaja.
Ona je podsetila da su u resoru saobraćaja u prethodnom periodu završeni ili započeti mnogi zajednički projekti sa Republikom Srpskom, od izgradnje mosta Bratoljub, preko auto-puta Sremska Rača - Кuzmin, do projekta novog aerodroma u Trebinju.
Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić zahavlio je ministarki Mihajlović i naglasio da očekuje da i u oblasti energetike doprinese ostvarivanju značajnih rezultata, kao što je već uradila u resoru saobraćaja.
- Izgradnja hidroelektrana na gornjem toku Drine projekti su od velikog značaja i za Srbiju i za Bosnu i Hercegovinu, a time i za Republiku Srpsku, i verujem da ćemo uskoro uspeti da nastavimo sa njihovom realizacijom, jer se svi postojeći problemi razumnim ponašanjem mogu prevazići - kazao je on.
Prema njegovim rečima, za Republiku Srpsku je veoma važna i saradnja u oblasti gasifikacije, jer je namera Republike Srpske da se poveže na gasovod Balkanski tok, koji je Srbija već izgradila na svojoj teritoriji.
On je dodao da je na sastanku razgovarano i o izgradnji interkonekcije 110 kw dalekovoda između Ljubovije i Srebrenice, kao i o saradnji u oblasti inspekcijskog nadzora.
Ona je istakla regionalni značaj Trasbalkanskog koridora kojim će Srbija regionalnom visokonaponskom mrežom biti povezana sa državama regiona.
- Očekujemo da 2022. godine počne da se gradi mreža veza sa Crnom Gorom i Bosnom i Hercegovinom - rekla je ona.