Nestašica osnovnog pčelinjeg proizvoda ovih dana dovela je do podizanja cene meda u maloprodaji kod pčelara u celoj Srbiji, izveštava Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS).
Dugogodišnji pčelar Vladimir Hunjadi u intervjuu za Agroklub rekao je da je po pitanju prinosa, svaka godina sve teža za pčele i sve je manje profitablina za pčelare. Kao najbolje godine proizvodnje pamti one pre 50, 60 godina, a poslednje tri su izuzetno loše. 2020. godine je prema njegovim i procenama drugih pčelara, bilo 80% meda manje nego 2019.
Zbog toga je dana na tržištu ponuđeno jako malo ovog pčelinjeg proizvoda, a zalihe su sada već na izmaku.
Suncokretov i cvetni med - najjeftiniji
Ovih dana bagremov med se na kućnom pragu pčelara prodaje po ceni ne manjoj od 1.000 dinara za kilogram, dok se planinski livadski i lipov med prodaju po 1.300 do 1.500 dinara, istražuje SPOS.
Suncokretov med, med od uljane repice i cvetni med imaju cenu ne manju od 800 dinara za kilogram.
Što se tiče trgovina, kako navodi Savez, u ovoj nestašici "opet se uvlači sve i svašta", ali se nađe i bagremov med vrhunskog kvaliteta, po ceni od oko 1.800 dinara za kilogram. Na maloprodajnom mestu SPOS-ovog Pogona "Naš med" u TC Galerija u Beogradu na vodi bagremov med košta 1.550 dinara za kilogram. Planinski livadski i lipov med koštaju po 1.350 dinara, a cvetni med (mešavina suncokreta, lipe, livade i bagrema) 1.150 dinara.