NavMenu

FTN i Muzej Vojvodine realizuju 3D digitalizaciju kulturnog nasleđa

Izvor: eKapija Četvrtak, 31.12.2020. 15:53
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: PerseoMedusa/shutterstock.com)Ilustracija
Tim Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada sa Katedre za animaciju u inženjerstvu Departmana za opšte discipline u tehnici i Centra za digitalni dizajn Departmana za arhitekturu trenutno sarađuje sa Muzejom Vojvodine na snimanju i 3D digitalizaciji odabranih objekata iz Antičke i Epirgrafske zbirke ovog muzeja.

Ovaj vid digitalizacije veoma je značajan za arhiviranje podataka, analizu i  promociju u oblasti kulturnog nasleđa, a jedan od načina za prikupljanje podataka je kreiranje detaljnih i 3D modela visoke tačnosti korišćenjem fotografija, navedeno je na sajtu fakulteta.

Rezultat ovakvog pristupa su 3D modeli visoke tačnosti koji sadrže veliku količinu detalja i realistične teksture. Prikupljanje podataka putem fotografija i automatizacija u procesu određivanja položaja tačaka i teksturisanja modela ima za posledicu uštedu vremena uz povećanje kvaliteta.

Tako su, u okviru saradnje FTN-a i Muzeja Vojvodine, napravljeni 3D modeli Nadgrobnog spomenika od belog mermera, Nadgrobne ploče od sivog krečnjaka, Počasne baze podignute u čast impreatora Valerijana, Votivna ara M. Antonija Prokulijana i Kalotasta zdela terra sigilata.  

Predmeti i spomenici iz zbirki Muzeja Vojvodine značajno su svedočanstvo rimskog prisustva na našim prostorima i predstavljaju važan izvor za proučavanje kulturnih obrazaca karakterističnih za kraj klasične i početak kasne antike - religijske i pogrebne prakse, trgovinskih veza, odnosno zanatskih dometa. Ovi predmeti su odabrani kao reprezentativni primerci svoje vrste, kako po umetničkim - zanatskim odlikama, tako i po stepenu očuvanosti.

U nastavku saradnje planira se kreiranje virtuelnog muzeja kroz aplikaciju koja će se pokretati u veb-brauzeru. Posetilac virtuelnog muzeja moći će da se kreće kroz prostor slično kao u video-igri i za svaki objekat moći će da odabere teksture, odnosno da vidi objekat kako sada izgleda ili kako je izgledao ranije, kao i da dobije dodatne informacije o objektu klikom na odgovarajući link.

Osim primene modelovanja na osnovu slika u oblasti kulturnog nasleđa, radi se i na razvoju strategije za standardizaciju kreiranja fotogrametrijskih 3D digitalnih objekata gde kreiramo okvir koji odgovara prikupljanju i skladištenju podataka, uzimajući u obzir realne mogućnosti i probleme.

Ukupan rezultat projekta pružiće osnovne standarde za prikupljanje podataka i bazu na osnovu koje se mogu preduzeti adekvatni koraci ka standardizaciji i sprovođenju kreiranja fotogrametrijskih 3D digitalnih objekata u ustanovama kulture, dodaje se. Projekti su realizovani pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.

Virutelnu izložbu  "Rimsko nasleđe u 3D", koja je jedan od rezultata projekta saradnje sa Muzejom Vojvodine, možete pogledati OVDE.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

23.04.2024.  |  Građevina, Saobraćaj

Najavljen tender za prvu deonicu brze pruge Beograd-Niš od Velike Plane do Paraćina

Delegacija Evropske unije u Srbiji najavila je raspisivanje tendera za izgradnju jednog dela brze pruge Beograd-Niš za 1. jul ove godine. Naručilac posla je Infrastruktura železnice Srbije, a tender se odnosi na deonicu Velika Plana-Paraćin. Kako je navedeno u prethodnom obaveštenju o raspisivanju tendera, pruga Beograd-Niš dužine 230 km je strateška za državu i njenu povezanost sa evropskim železničkim mrežama, a troškovi

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.