NavMenu

Boje i lakovi iz Terpentina ponovo na tržištu Srbije i BiH - U planu izvoz u Izrael i Rusiju

Izvor: eKapija Ponedeljak, 05.10.2020. 10:47
Komentari
Podeli
(Foto: Efetova Anna/shutterstock.com)
Fabrika boja i lakova Terpentin u Višegradu, koja je posle 11 godina pod stečajem u avgustu ponovo počela da radi, sada svoje proizvode plasira na tržište Srbije i BiH, a planira i u Izrael i Rusiju.

Vlasnik višegradskog preduzeća MC Autometal Petar Đukanović, koji je obnovio rad fabrike boja i lakova, rekao je da nastavljaju tradiciju koju je Terpentin imao i pre rata i da se vraćaju na tržište sa proverenim kvalitetom.

Đukanović je naveo da su počeli proizvodnju većih razmera, a da je kvalitet proizvoda potvrdio Institut Lola iz Beograda.

- Naše boje su testirane za drvo, za metal, temeljne i završne, na vodenoj, akrilnoj i nitro bazi. Prošli smo i za SMB boju na Vojnotehničkom institutu u Beogradu - istakao je Đukanović.

Fabrika zapošljava 20 radnika, a Đukanović najavljuje da će u narednim danima zaposliti još 10 i još 10 do kraja godine.

- Mnogo nam znači podrška lokalne vlasti i načelnika koji je posetio naš pogon - dodao je Đukanović.

Načelnik opštine Višegrad Mladen Đurević rekao je da opština Višegrad i Vlada Republike Srpske podržavaju obnavljanje proizvodnje u Terpentinu i da je to veliki uspeh, s obzirom da se decenijama unazad priča o pokretanju svih fabrika koje su nekada radile na teritoriji ove opštine.

- Stojimo na raspolaganju i naša obaveza treba da bude da ovakve ljude sa idejama, voljom i željom pomažemo na sve načine - istakao je Đurević i dodao da će na zadovoljstvo svih Terpentin plasirati proizvodnju u mnogim zemljama sveta.

Fabrika boja i lakova Terpentin osnovana je 1913. godine u Višegradu. U najboljim danima zapošljavala je od 350 do 500 radnika. Prestala je da radi 2009. godine posle stečaja.

U preduzeću su proizvodili boje i lakove za drvnu, industriju papira i metalsku industriju, a firma je svoje proizvode izvozila na tržište Češke, Ukrajine i Poljske.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

14.04.2024.  |  Finansije

Za 10 meseci zabrane izvoza robe šteta 200 mil EUR

Zbog zabrane trgovine srpskim proizvodima na teritoriji Kosova i Metohije od juna 2023. godine, pa do sada, domaća privreda beleži gubitak od 150 do 200 mil EUR. To Srbiji, ipak, ništa ne znači, kako navodi Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize i usluge pri Privrednoj komori Srbije (PKS), jer vlasti u Prištini i dalje ne odustaju od svoje politike, tako da našoj zemlji ostaje samo da sabira gubitke, jer na

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.