Generalna skupština UN proglasila je 29. septembar Međunarodnim danom podizanja svesti o bacanju hrane.
Ovaj datum prvi put se obeležava ove godine i predstavlja doprinos Evropske federacije banaka hrane u sprečavanju rasipanja hrane.
Banka hrane Beograd u saopštenju navodi da je to istovremeno i javni poziv na akciju pojedinaca i kompanija da iskoriste inovacije i tehnologiju kako bi se zaustavio problem gubitka i bacanja hrane.
U prilog važnosti ove teme govore i podaci koji pokazuju da se jedna trećina hrane koja se proizvede u svetu za ljudsku potrošnju - oko 1,3 milijarde tona, svake godine baca, dok istovremeno skoro jedna milijarda ljudi u svetu gladuje.
Kada je u pitanju Srbija, procenjuje se da 26,1% stanovništva živi na ivici siromaštva, a u celoj Evropi taj procenat je niži samo za jedan odsto, dok se 90 miliona tona hrane baci.
U saopštenju se ističe da bi, ako bi se viškovi hrane na odgovarajući način distribuirali, ta količina bila dovoljna da nahrani sve one koji su gladni.
U cilju pomoći rešavanja problema siromaštva i gladi, Banka hrane Beograd zajedno s kompanijom Delhaize Srbija već šestu godinu zaredom realizuje projekat "Pomažemo da imaju i oni koji nemaju", zahvaljujući kome 9.000 socijalno ugroženih građana svakodnevno dobija voće i povrće.
- Problem viškova hrane zahvata ceo svet, zato je potrebno raditi kontinuirano na rešenjima koja dovode do efikasnog korišćenja viškova hrane na način koji se godinama primenjuje u Evropi. U tome je veoma važna podrška korporativnog sektora - istakla je je Radmila Ivetić, predsednica udruženja Banka hrane Beograd.