Digitalizacija sve više prodire u građevinski sektor i na taj način omogućava da investitor, arhitekta, izvođač i svi oni koji su uključeni u projekat, dešavanja na gradilištu mogu da prate i od kuće. Upravljenje projektom, praćenje nedostataka, dokumentovanje, sada je sve moguće putem softvera.
U trenutnoj situaciji jedan od važnih zadataka jeste stati na noge pre konkurencije i otići za korak ispred nje.
- Ovo je zlatno vreme za pronalaženje alata i metodologija koje će nam dati viziju u kojem pravcu bi posao mogao da ide - rekao je Bojan Petković, regionalni menadžer kompanije PlanRadar za jugoistočnu Evropu.
- Korisnici na ovaj način štede sedam radnih sati nedeljno, a kompanije imaju povrat ulaganja veći od 900%. Aplikaciji se pristupa jednostavno: preko sajta ili preko aplikacije koja se preuzima za mobilne uređaje – rekao je Petković.
PlanRadar namenjen je i visokogradnji i niskogradnji. Koriste ga izvođači, podizvođači, oni koji se bave nadzorom kvaliteta, investitori i drugi.
Ovaj softver podržava i 3D planove rađene u BIM-u, a biće organizovan i zaseban vebinar na ovu temu.
Visokogradnja
Prednost ovog softvera je strukturiranost podataka i svakako to što na jednom mestu možete da vidite plan, izmene na njemu, beleške, fotografije, troškovnike, kataloge i tako dalje. Ovde možete da zadajete zadatke, ali i da unosite nedostatke, koje automatski prima onaj kome je namenjeno i koji za to treba da se pobrine. Na isti način ta osoba šalje povratne informacije kada obavi zadatak ili otkloni nedostatak.
Softver daje mogućnost i kreiranja izveštaja u PDF ili Excel formatu, koji se mogu poslati mejlom.
- Svi projekti prolaze kroz revizije, a PlanRadar omogućava da sve te nacrte i verzije imate na istom mestu, kako bi mogli da ih uporedite - kaže Petković.
Niskogradnja
Kada je reč o niskogradnji, PlanRadar ima mogućnost određivanja geo lokacija pomoću GPS-a. Na taj način se lako određuje stacionaža, odnosno pozicija gde je potrebno izvršiti zadatak ili poraviti nedostatak.
- Sve je vidljivo na mapi, a svaki tiket ima svoju geo lokaciju. To je veoma važno na linijskom objektu - naglasio je Bojan Petković.
Mobilna verzija
Za mobilnu verziju, kako je već pomenuto, potrebno je preuzeti i instalirati aplikaciju. Na isti način je moguć pregled projekta i kreiranje zadataka, a veoma je zanimljiva mogućnost snimanja audio zapisa i fotografisanje.
Ono što je posebna prednost ovakvog načina korišćenja softvera jeste što funkcioniše i oflajn, a potom se, kada pristupite internetu, sve sinhronizuje.
Kako osigurati da uslovi na gradilištu ispunjavaju zahteve socijalnog distanciranja?
Bojan Petković se osvrnuo i na situaciju izazvanu virusom korona, pa je prosledio i nekoliko informacija o tome kako upravljati gradilištem uprkos fizičkoj udaljenosti:
- Prvo je potrebno utvrditi jasna pravila, raspored, a svi zaposleni bi morali da raspolažu istim informacijama, posebno kada je reč o poznavanju rada sa softverima. Naravno, na gradilištu svi moraju da koriste mobilne telefone ili tablete. Važno je koristiti digitalne nacrte i sve dokumentovati. Pregledajte sve procese, prilagodite ih ukoliko je potrebno, planirajte i odredite prioritete.
Aleksandra Kekić